A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szervezeti átalakításának köszönhetően növelni tudta hatékonyságát.
Beszédes adat, hogy tavaly közel ötödével csökkent az adóperek száma a 2016-os ügyekhez képest a legfrissebb NAV évkönyv számai alapján, miközben a perek értéke mindössze nyolc százalékkal esett vissza.
A korábbi évekhez hasonlóan az esetek döntő részében a hatóságnak adott igazat a bíróság, vagyis a NAV eredményesen tudta megvédeni megállapításait.
„A fókuszáltabb ellenőrzések ellenére továbbra is sok esetben érdemes lehet pert indítani az adóhatóság ellen" – emelte ki dr. Séra Gergely, a Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda szakértője. A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy hiába nyerte meg ügyeinek több mint 70 százalékát a NAV,
a Kúria előtt már csak a megállapított adóhiány alig több mint felét tudta megvédeni hivatal.
Azaz lehet, hogy darabszámra sokat nyer az adóhatóság, de forintosítva már közel sem ennyire eredményes. Ez abból látszik, hogy a Kúria csak 1,2 százalékkal ítélt meg több perköltséget a vállalatok, mint a NAV terhére. „Kiemelt ügyekben, ahol a társaságok gyakran vonnak be speciális tapasztalattal rendelkező képviselőket, jelentősen nő a cégek sikerességi aránya" – tette hozzá.
Az idén hatályba lépett új szabályok számos esetben szűkítik a társaságok jogait és érdekérvényesítési lehetőségeit.
Ennek következményeként még nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a szervezetek tudatosan figyeljenek az adóvitáikban arra, hogy már az eljárások kezdeti szakaszában felkészülten reagáljanak a revizorok kérdéseire.
„A döntéshozóknak fel kell ismerniük, hogy a jövőben a bírósági esetjog és gyakorlat ismeretének sokkal nagyobb szerepe lesz, mint korábban. Azoknak, akik a releváns gyakorlatot már az első perctől fogva hasznosítani tudják, lényegesen megnő az esélyük arra, hogy megvédjék álláspontjukat" – emelte ki dr. Bajusz Dániel, a Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda szakértője.