Ritkán látott magas szintre, 73 százalékig emelkedett a Goldman Sachs medvepiaci indikátora. Ilyen magas értékre az 1960-as évek végén és az 1970-es évek elején volt utoljára példa. Az amerikai nagybank mutatója számos tényezőből áll össze. Ilyen a munkanélküliségi ráta, a feldolgozóipari adatok, a hozamgörbe alakulása, valamint a részvénypiaci értékeltség – írja a CNBC.
Ez az indikátor pedig most elkezdett vörösen villogni – mondja a Goldman vezető részvénypiaci stratégája, Peter Oppenheimer.
Történetileg nézve, amikor a mutató felmegy 60 százalék fölé, akkor az már elég erős jelzés a befektetők számára, és érdemes fedezékbe húzódni.
Vagy legalábbis felismerni, hogy a ralit követő korrekció egyre nagyobb valószínűséggel csúszhat le a medvepiaci tartományba – tette hozzá a szakember.
A Wall Street-i nagybank figyelmeztetése azt követően érkezett, hogy a Dow Jones és az S&P 500 indexek egyaránt súlyos szakadásokat mutattak az elmúlt hetekben. A Dow 2,3 százalékos mínuszban fejezte be a hétfői kereskedést, míg az S&P 500 1,9 százalékot gyengült, és ezzel az elmúlt három hónapban már 3,7 százalékos csökkenésben van.
A szűkülő pénzügyi környezet, az amerikai vámok hatásai, valamint a korábban emelkedő olajár egyaránt lelassította a világgazdaság növekedési lendületét – jelezték a Goldman stratégái. Hozzátették, gyakran láthatunk olyat, hogy megugrik a volatilitás, és a csúcsot korrekció követi, majd onnan ismét csúcsra törnek az indexek. Idén eddig két korrekciós időszakot tapasztalhattunk, januárban és októberben.
Noha szinte minden iparág gyengült hétfőn, leginkább a technológiai szektort pofozták, de nagyot kaptak a nem alapvető fogyasztási javakban utazó cégek, az energiavállalatok és a pénzügyi szektor papírjai is. Ezek mindegyike több mint 1,9 százalékot gyengült. Külön érdekes az Amazon helyzete, mivel a vállalat egyszerre két területen is (technológia, nem alapvető fogyasztási javak) megtalálható.
A szupersztár vállalat pedig medvepiaci tartományban zárt, vagyis immáron 20 százalékos süllyedést produkált a legutóbbi csúcsához képest.
A technológiai cégeket tömörítő Nasdaq index emellett korrekciós tartományban zárt.
Noha a Goldman indikátora kemény időket vetít előre, Oppenheimer jelezte, több ok is van arra, hogy még nem érdemes egyértelmű következtetésként beleállni a biztos medvepiacba. A szakember szerint ugyanis teljesen reális lehet, hogy egy kitartóan alacsony hozamkörnyezet köszönt be, ami azonban még nem jelenti, hogy mindenképpen elhúzódó medvepiacra kellene számítani.
Oppenheimer egyébként úgy számol, hogy az amerikai gazdasági növekedés lassulni fog, azonban nem prognosztizál recessziót. Ez utóbbihoz ugyanis azt kellene látni, hogy az infláció és a kamatszintek is éles emelkedéseket mutatnak. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által figyelt PCE infláció szeptemberben 0,2 százalékos volt az augusztusi stagnálást követően.
Ezzel az éves alapú maginfláció 2 százalékon maradt, amit már az egymást követő ötödik hónapban sikerült tartani.
A mutató egyébként idén márciusban felkúszott a Fed 2 százalékos célja fölé, amire 2012 áprilisa óta nem volt példa.
Következésképpen a Goldman elemzői kitartóan alacsony hozamszintekre számítanak, de recesszió és medvepiac nélkül – jegyezte meg Oppenheimer. Hozzátette, bár a negatív hozamok valószínűsége emelkedik, ahogy a növekedés lassul, azonban ennek esélye nem lesz túl magas addig, amikor a GDP-növekedés nem süllyed 1 százalék alá.