Hogyan lehet etikusan ösztönzőket építeni a gazdaságpolitikákba? - Samuel Bowles közgazdász most már magyarul is olvasható könyve a gazdaságpolitika tervezése és a közgazdasági modellezés szempontjából vizsgálja ezt a fontos kérdést.
Samuel Bowles az új-mexikói Santa Fe Institute viselkedéstudományi programjának igazgatója, valamint a University of Massachusetts professzor emeritusa, aki a közgazdasági Nobel-díjas Daniel Kahneman és Richard Thaler munkáira építve, a gazdaságpolitikai szabályozások megújulására hívja fel a figyelmet új könyvében.
A könyv nagy érdeme, hogy ötvözi a különböző területek kutatásait, így a viselkedési közgazdaságtan, a pszichológia, a közgazdasági elmélettörténet és a játékelmélet fontosabb eredményeit.
A dilemmát az jelenti a törvényhozók számára, hogy a jól működő piacokhoz szükséges feltételek (magántulajdonhoz fűződő jogok, verseny, rugalmasság, mobilitás) biztosítása ronthatja-e a társadalmi normákat.
A gazdasági ösztönzőkről szólva öt állítást fogalmaz meg, részben válaszolva arra a kérdésre is, hogy miért nem helyettesíthetik a jó ösztönzők a jó állampolgárokat.
1. Az ösztönzők létfontosságúak egy jól kormányzott társadalomban.
2. Önmagukban az ösztönzők nem képesek a teljesen hatékony erőforrás-felhasználást biztosítani önérdeket követő szereplők esetében.
3. Emiatt az erkölcsi és más társadalmi megfontolások is létfontosságúak.
4. Az ösztönzők akadályozhatják a „jobb emberré válást", kivéve, ha úgy tervezik őket, hogy legalább ne ártsanak.
5. A jó szakpolitikák támogatják a társadalmilag fontos célokat, nemcsak az önérdek kiaknázásával, hanem egyúttal a közösségi szellemből fakadó motivációkra is építve.
A könyv a Pallas Athéné Könyvkiadó gondozásában jelent meg.