"Virtuális akkumulátornak" nevezi az Egyesült Arab Emirátusok kormánya azt a hatalmas energiatároló rendszert, melyet nemrégiben adott át az ország energiaügyekért felelős minisztériuma Abu Dhabiban.
A nátrium-kén alalpú hatalmas akkumulátor-rendszer névleges kapacitása minegy 108 megawatt. A tíz különböző helyszínre telepített óriási elemek külön-külön is vezérelhetők, együttesen viszont olyanok, mint egy jókora akkumulátor.
A projekt azért is különleges, mert kapacitása többszöröse annak a lítium-ion technológiájú megoldásnak, melyet 2017-ben a Tesla vezére, Elon Musk, egy fogadás keretében építtetett meg cégével Ausztráliában az ottani több tízezer háztartás energiagondjainak megoldására.
Az Emirátusok számára - hasonlóan más, olajban gazdag közel-keleti országokhoz - különösen fontos, hogy tudatosan készüljön az olajkorszak vége utáni időszakra.
Előre megmondom, hogy ötven év múlva, amikor az utolsó hordó olaj kitermeléséig eljutunk, ünnepelni fogjuk azt a pillanatot"
- mondja már néhány éve Mohammed bin Zajed sejk, Abu Dhabi koronahercege az ország energetikai irányváltása kapcsán.
Abu Dhabi a tervek szerint 2030-ig rekordösszeget, 160 milliárd dollárt fordít megújuló energiákat hasznosító beruházásokra. 2050-re azt szeretné elérni, hogy villamos energia szükségletének legalább 60 százaléka karbonmentes forrásokból álljon rendelkezésre.
Ezek a nagyságrendek világviszonylatban nem egyedüállóak, de a Közel-Keleten a legambíciózusabbnak számítanak.
A beruházás átadása kapcsán az is kiderült, hogy azért döntöttek a nátrium-kén alapú megoldás mellett, mert az ilyen rendszerek akár extrém magas (300 Celsius-fokot elérő) hőmérsékleten is használhatók. A lítium-ion technológiájú rendszerek jóval kisebb fizikai helyet igényelnek, ezért jók például elektromos autókba, de folyamatos léghűtésre van szükségük az üzemi hőmérséklet tartásához.
A telepeket egy japán vállalat, az NGK szállította.
S hogy mire elég az akkumulátor-rendszer?
A közlések szerint a napenergiából nyert energiát tároló rendszerek
akár 6 órán át is képesek biztosítani Abu Dhabi energiaellátását, ha hirtelen leállna a hálózat.
Ráadásul ezek a telepek hosszabb távon olcsóbbak, mint a lítium-ion megoldások. Az új telepítés egyúttal a gyártó saját korábbi, Japánban felépített rendszerének kapacitását is lekörözi.