Igen alaposan átrendeződhet a világgazdaság élvonala 2030-ra – derül ki a Standard Chartered jelentéséből. Az előrejelzés szerint Kína már 2020-ra a világ legnagyobb gazdasága lehet, amennyiben a nominális GDP és a fizetőeszközök vásárlóerő paritáson mért értékét nézzük. Ráadásul a vizsgált időszakban még India is bőven meg fogja előzni az Egyesült Államokat.
A Standard Chartered 2030-ra mért top 10-es listáját Kína, India és az Egyesült Államok hármasa magasan vezeti, majd a negyedik helyre Indonézia futott be,
melynek nominális, vásárlóerő paritáson mért GDP-je nagyjából a harmada lehet a bronzérmes USA-nak. A lista további helyezettjei (sorrendben) az alábbiak: Törökország, Brazília, Egyiptom, Oroszország, Japán, Németország.
Az elemzés hosszú távú prognózisa alapvetően egyetlen fontos alapelvre épül. Ez pedig az, hogy a globális GDP-részesedés végül egyre jobban konvergálni fog a népességgel.
A fejlett és a fejlődő országok egy főre eső GDP mutatói tehát egyre közelebb kerülnek egymáshoz
– mondta David Mann, a Standard Chartered közgazdászcsapatának vezetője.
A növekedési modell szerint India gazdasága a 2020-as évekre 7,8 százalékos bővülésre gyorsít majd, míg Kína növekedése 5 százalékig lassulhat 2030-ra. Ez utóbbi azonban természetes lassulásnak számítana, figyelembe véve az ország méretét – mondják az elemzők.
Ezzel együtt Ázsia részesedése a globális GDP-ből 2030-ra várhatóan eléri a 35 százalékot, ami nagyjából az eurózóna és az USA együttes arányának felel majd meg.
Ázsia részesedésének növekedését jól mutatja, hogy míg 2010-ben a térség csak 20 százalékát adta a világ GDP-jének, addig tavaly ez az arány már 28 százalék volt.
A fentiek mellett a Standard Chartered közzétett még néhány fontos megállapítást a kutatásai alapján:
A reformlendület alábbhagyása a feltörekvő piacokon rányomja a bélyegét a termelékenység növekedésére is.
Ahogy fokozatosan kifut a jegybankok ultralaza politikája, egyre nagyobb nyomás kerül majd a gazdaságokra annak érdekében, hogy átalakításokat hajtsanak végre, és növeljék a termelékenységet.
A világ középosztálya mérföldkő előtt áll, mivel 2020-ra eljöhet az idő, amikor a Föld lakosságának többsége statisztikailag már ebbe a kategóriába fog tartozni
– köszönhetően jelentős részben az urbanizációnak.