Bár 2018-ban több olyan vélemény is érkezett, amely aggódott a hongkongi ingatlanpiac széleskörű összeomlása miatt, azonban a CNBC által megkérdezett elemzők szerint erre nem kell számítani. Ennek elsődleges oka, hogy a városállam gazdasági fundamentumai erősek, ráadásul a Kína felől érkező erős kereslet jövőre is a felszínen tarthatja majd a hongkongi piacot.
Ha megnézzük a legfontosabb fundamentumokat, az látszik, hogy
amennyiben nem üt be egy pénzügyi válság Kínában, akkor pozitív korrekcióra lehet számítani a hongkongi ingatlanpiacon
a 2018-as eséseket követően – mondta Peter Churchouse, a hongkongi Portwood Capital ingatlanberuházó cég alapítója.
Az ingatlanpiac egyébként különösen fontos szerepet tölt be a hongkongi gazdaságban, mivel nagyjából 7,4 millió ember lakik egy relatíve szűkös, hegyekkel tarkított szigetcsoporton, vagyis az ingatlanfejlesztésre alkalmas szabad területek rendkívül értékesek. Hongkong 1997-ig hozzávetőleg 150 éven át volt brit gyarmat, majd egy különleges közigazgatási terület lett.
Az ingatlanárak pedig több mint duplájukra emelkedtek az elmúlt évtizedben,
részben az alacsony kamatoknak, a szűkös kínálatnak, valamint a hatalmas mértékben beáramló kínai tőkének köszönhetően.
Mindez azt eredményezte, hogy Hongkong a világ egyik legdrágább ingatlanpiacává lépett elő, azonban az árak időszakosan korrekciókat mutatnak – hasonló ciklikus esést tapasztalhattunk 2018-ban is. Mi több, Hongkong a világ egyik leginkább volatilis ingatlanpiaca, és Churchouse korábban arra számított,
a mostani lejtmenet akár 20 százalékos árcsökkenést is előidézhet 2019 végéig.
Az elemző szerint a két legfontosabb tényező a kínálat és a kamatszintek alakulása lesz.
Ezzel párhuzamosan a JLL befektetéskezelő cég még novemberben arra figyelmeztetett, az ingatlanárak akár 25 százalékot is eshetnek, amennyiben az USA és Kína közti kereskedelmi feszültség rosszabbra fordul. Egy másik ingatlanpiaci kutatócég, a CLSA elemzője pedig úgy nyilatkozott még augusztusban, hogy 15 százalékos esés is elképzelhető a rákövetkező 12 hónapban. Ugyanez az elemző december közepén a CNBC-nek azt közölte, az árak 6 százalékot estek a megelőző 3-4 hónapban, vagyis a korrekció üteme elég gyors.
Jövőre azonban izgalmas év jöhet a hongkongi ingatlanpiacon, mivel a városállam éppen 2012-ben vezetett be korlátozó intézkedéseket és adóemeléseket a külföldi ingatlanvásárlók számára. Ennek egyik járulékos hatása, hogy hét év kell ahhoz, hogy valaki állandó lakhelyet kaphasson Hongkongban, vagyis ezek a vásárlók épp 2019-ben lépnek majd be a piacra.
Következésképpen pont a 2019-es év lesz az, amikor komoly kínai kereslet jelenhet meg.
Ha pedig azzal számolunk, hogy az árak potenciálisan 15 százalékkal csökkennek, akkor ez hatalmas váratlan előnyt jelenthet számukra.