Komoly csalódást okozott a világ legnagyobb bányacégének számító BHP Group, amikor közölte, a folyamatos működésből származó féléves profitja (a december 31-ével záruló időszakban) 4,03 milliárd dollárra gyengült az egy évvel korábbi 4,40 milliárdról. Ezzel a cég a 4,209 milliárdos elemzői konszenzust is alulmúlta – írja a CNBC.
Ezzel együtt a BHP folyamatos működésből származó bevétele 1 százalékkal, 20,74 milliárd dollárra erősödött.
A vállalat a múlt hónapban jelentette be, hogy a második negyedéves vasérckitermelése 9 százalékkal gyengült. A BHP legnagyobb üzletágának számító vasérckitermelésből származó bevételek ezzel együtt 2,7 százalékkal erősödtek. A réz azonban igen erősen lehúzta az eredményt, mivel az ebből eredő bevételek 17,3 százalékot szakadtak.
Amellett, hogy a rézből származó adózás előtti eredmény közel 40 százalékkal zuhant az első pénzügyi félévben, a BHP enyhén felemelte a 2019-es rézkitermelésre vonatkozó várakozásait. A társaság jelenleg 1,6 és 1,7 millió tonna közti kitermelésre számít az idei évre.
A befektetők egyébként nem lehetnek túlságosan csalódottak, mivel
a BHP az elmúlt időszakban 13 milliárd dollárnyi készpénzt juttatott vissza a részvényesek zsebébe, ami rekord magas összegnek számít.
Az sem mellékes, hogy a vállalat 9,9 milliárd dollárra vágta vissza a nettó adósságát, ami alatta van a 10-15 milliárd közötti előzetes célnak.
Mindeközben a réz árfolyama elkezdett fölkapaszkodni hétfőn, ahogy a nyersanyagpiaci szereplők egyre optimistábban tekintenek az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokra.
Donald Trump ugyanis még a múlt héten jelezte, a megbeszélések „nagyon produktívak" voltak.
Ennek eredményeként a réz hétfőn 0,3 százalékkal tonnánként 6 243,50 dollárig emelkedett.
A leghagyományosabb menedékeszköznek számító arany ezzel párhuzamosan 0,1 százalékkal, unciánkénti 1324,50 dollárra drágult a hét első napján, ahogy az amerikai dollár enyhén gyengült.
A rézpiaci befektetők most a kereskedelmi tárgyalásokról érkező hírek mellett elsősorban az európai, amerikai, valamint a kínai gazdasági adatokra figyelnek.
A nemesfémek körében az ezüst 0,25 százalékot, a palládium 1,57 százalékot, a platina pedig 0,05 százalékot drágult.
Az egyéb nyersanyagok körében a cink produkálta a legnagyobb, 1,73 százalékos izmosodást a hét első napján. A legfontosabb fémek közép-európai idő szerint kedden kora délután is folytatták az emelkedést.