Utasok ezrei kerültek nehéz helyzetbe, miután a thaiföldi légitársaság törölte több mint tucatnyi, Európából Thaiföldre, vagy onnan a kontinensre tartó, Pakisztán légterén át közlekedő járatát. Az ország ugyanis a szerdai incidens óta zárva tartja légterét a polgári gépek előtt.
A járattörlések Európa legnagyobb városait érintik. Londoni, müncheni, brüsszeli, párizsi, zürichi, bécsi, koppenhágai, oslói, frankfurti és római járatok, mindkét repülési irányban, érintettek a járattörléssel a thai légicég közleménye szerint.
A hírek szerint az utasok többsége még mindig alternatív megoldások után keresgél a bangkoki Suvarnabhumi Nemzetközi Repülőtéren. A thai légicég járatainak többsége egyébként helyi idő szerint éjfél után indul az európai célállomásokra. A reptéri, a turizmust kiszolgáló rendőri csoport egyik vezetője azt mondta, hogy a késő esti órákban
mintegy 5000 utas jelentkezett be felszállásra, többségük a Thai Airways gépeire, de nem tudtak elrepülni.
A thai légitársaság - amely egyébként Pakisztán több repülőterére is üzemeltet Thaiföldről induló járatokat - azt nyilatkozta később, hogy megpróbálnak alternatív repülési útvonalakat találni gépeiknek. A kínai hatóságokkal kezdtek egyeztetésekbe, hogy gépeik csütörtök délután és péntek reggel már azon a légtéren át elindulhassanak Európa fele, írja a CNBC. A cég azt közölte, külön segítőközpontot állítottak fel a Bangkokban rekedt utasaik számára.
Nem csak a thai vállalat és utasaik kerültek nehéz helyzetbe. Számos más cég, például az Emirates, a Singapore Airlines és a British Airways is arról számolt be, új útvonalakat kellett keresniük járataiknak.
A pakisztáni légtérzár miatt szerdán felfüggesztették a dél-ázsiai országba induló, valamint az onnan érkező légijárataikat a Perzsa(Arab)-öböl menti arab országok - közölte az al-Arabíja pánarab hírtelevízió.
Bahrein, Katar, Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek, illetve Szaúd-Arábia vezetései ugyanakkor bejelentették, hogy a rendes utasforgalmat a pakisztáni légtérzár feloldásával helyreállítják.
A járatstophoz a Saudi Arabian Airlines, a Gulf Air, a Qatar Airways, a Kuwait Airways, valamint az emírségekben bejegyzett légitársaságok csatlakoztak.
A nemzetközi légügyi értesítési rendszer (NOTAM) szerint a légtérzár február 28-ig lesz hatályban.
India és Pakisztán kapcsolata az után vált ismét feszültté, hogy február 14-én öngyilkos merénylő végzett Kasmír állam indiai felügyelet alatt álló részén az indiai rendőrség 45 tartalékosával. A támadás elkövetőjeként a Dzsais-e-Mohamed (Mohamed hadserege) nevű iszlamista csoportosulás jelentkezett, de Újdelhi szerint a pakisztáni titkosszolgálatnak (ISI) köze volt a merénylethez.
Kasmír hovatartozása okán az ismétlődő határvillongások mellet a két ország között háromszor is (1947-ben, 1965-ben és 1999-ben) háborús konfliktus robbant ki.
India kedden közölte, hogy légicsapást hajtott végre a Dzsais-e-Mohamed tábora ellen Kasmír Pakisztán által ellenőrzött részében. Szerdán három pakisztáni harci gép légicsapásokat hajtott végre a vitatott hovatartozású terület indiai részén. Ezt követően mindkét ország a másik vadászrepülőinek lelövéséről számolt be.