A tavalyi évben a kereskedelmi szálláshelyek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint
5,2 százalékkal több, összesen 12,5 millió vendéget regisztráltak, a vendégéjszakák száma 2017-hez képest pedig több mint egymillióval nőtt, így 2018-ban csaknem elérte a 31 milliót.
Tavaly az összes vendégéjszaka felét, 15,6 millió éjszakát a belföldi vendégek töltötték el hazai kereskedelmi szálláshelyeken, 15,3 milliót a külföldi vendégek. A kereskedelmi szálláshelyek közel 10 százalékkal nagyobb árbevételre tettek szert 2017-hez képest, ami így meghaladta az 510 milliárd forintot, ezen belül a szállásdíj-bevételek pedig a 300 milliárd forintot.
A külföldi szállásdíj-bevételek 7,7, a belföldiek 9,2 százalékkal emelkedtek tavaly. A szállodák szobakihasználtsága 2 százalékponttal, 61,3 százalékra emelkedett 2018-ban.
Tavaly a legfontosabb küldőpiacok közül Csehországból 5,2, az Egyesült királyságból 2,5, Romániából 7,2, Spanyolországból 12,2, Ukrajnából pedig 41,2 százalékkal több vendég érkezett. Kétszámjegyű volt a növekedés az ázsiai, az amerikai, az izraeli és a kínai vendégéjszakákban is.
A múlt évben 2633 kereskedelmi szálláshely közel 79 ezer szobával és 219 ezer férőhellyel várta a vendégeket Magyarországon. A szobák száma 3,1, a férőhelyek száma 3,2 százalékkal nőtt.
Soha nem volt még ilyen népszerű úti cél hazánk, mint 2018-ban. Egyre több külföldi turista érkezik a biztonságos és folyamatosan fejlődő Magyarországra, és mi magyarok is többet utazunk.
A legnépszerűbb régiók tavaly is a Budapest−Közép-Duna-vidék és a Balaton voltak mind a külföldi, mind a belföldi turisták körében. A Magyar Turisztikai Ügynökség részéről az ágazat múlt évi teljesítményét elemezve kiemelik:
jó hír, hogy jelentősen nő a hazánkba érkező, jellemzően magas költésű vendégek száma, tavaly ugyanis kétszámjegyű növekedést tapasztaltunk például az amerikai, a kanadai, a kínai, és a spanyol turisták esetében is az előző évhez képest.
Az élénkülő belföldi turizmus pedig azt is jelzi, hogy a magyarok egyre szívesebben utaznak Magyarországon és a családoknak bővül az anyagi mozgástere.
A magyar turizmus erősödését az is mutatja, hogy a fő mutatószámok tekintetében a növekedés üteme meghaladta Csehország és közelíti Ausztria teljesítményét.
A lendület 2019-ben tovább folytatódik, a szektor további növekedéséhez hozzájárul majd az idén országszerte megvalósuló 1000 turisztikai fejlesztés is.
Ebben az évben folytatják a szálláshelyfejlesztési programot, nagy lépést tesznek az ágazat digitalizációja felé és kiemelt feladat az ország kapujának fejlesztése is, hogy egy nemzetközi színvonalú, minőségi szolgáltatásokat nyújtó, Magyarországhoz méltó repülőtér fogadja az utazókat. A cél, hogy Magyarország Közép-Európa vezető turisztikai térsége legyen.