Egyszer használatos zacskókba pakolják a kereskedők a pékárut, a zöldséget, a gyümölcsöt, a húsokat, illetve a bevásárlás végén is legtöbbször ilyen szatyrokba kerülnek a megvett termékek.
Ezek a műanyagok azonban csak több száz, esetleg ezer év alatt bomlanak majd le.
A szelektív gyűjtés sem oldja meg a problémát, hiszen ezzel körforgásban tartjuk ezt az anyagot.
A bevásárlótáska persze helyettesíthető mással, így például papírzacskóval, egyszer használatos műanyaggal, üveggel, de ezekhez az eladói oldalnak is rugalmasnak kell lennie.
A helyzetet felismerve egy Bács-Kiskun megyei cég, a Poly-Pack Kiskunhalas Kft. kínálatát bővítve vezette be
a kukoricakeményítőből készült táskákat, amik ipari körülmények között 90 nap alatt valódi humusszá válnak, nem pedig aprózódva, mikroműanyagok formájában szóródnak szét a környezetünkben.
A kukoricakeményítőből készült táskákra nem érvényes az állam által kivetett termékdíj, azonban a gyártás költségei a mai napig nem teszik lehetővé, hogy a gazdaság számára észrevétlenül, veszteség nélkül térhessenek át csak a környezetbarát alapanyagra egyik pillanatról a másikra. Az áttörést a kitartó munkának és optimizmusnak köszönhetően 2016-ban érte el a gyártó, azóta van jelen a kínálatában a teljes mértékig természetes anyagból készült szatyor, amelyből azóta évről évre egyre többet adnak el.
A témáról bővebben olvashatnak a Hellovidek.hu oldalon.