Egy szöuli székhelyű, Észak-Koreával foglalkozó elemzőközpont azt állítja, hogy Kim Dzsongun kegyetlen leszámolást hajtott végre belső ellenfeleivel szemben.
Ezt az állítást a North Korea Strategy Center vezetője – aki korábban Észak-Koreából szökött át a déli országrészbe – 20 magas rangú tisztviselővel folytatott interjúra, illetve azok elemzésére alapozza. A megszólalók mind fontos tisztséget töltenek vagy töltöttek be a Kim-rezsim működtetésében.
A jelentés szerint Kim Dzsongun 50-70 embert záratott börtönbe vagy végeztetett ki, elsősorban olyanokat, akik állítólag bírálták az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával folytatott diplomáciai manővereit. Az állítások szerint a kivégzett vagy bezárt személyek mindegyike észak-koreai viszonylatban tehetősnek mondható ember, aki viszont vagyonát megkérdőjelezhető módon szerezte.
Így a leszámolást az állami média korrupcióellenes intézkedésként mutatta be az ország polgárainak.
A vagyonokra Phenjan tette rá a kezét.
Ahogy a riport megjegyzi, a gazdasági szankciók miatt Észak-Koreának egyre inkább elapadnak a forrásai, már ami a keményvalutát illeti, hiszen tranzakciókat a nemzetközi pénzügyi életben hivatalosan nem végezhet. Dél-koreai hírszerzők megerősítették azt az amerikai álláspontot, hogy a tisztogatási hullámnak legalább annyira célja volt a pénz besöprése, mint a kritikus hangok elnémítása.
Egyes állítások szerint egyébként ezek között az emberek között voltak olyanok is, akik azt sürgették, hogy a rezsim első embere tegye átláthatóvá az ország pénzügyeit a nemzetközi közösség számára, mert akkor talán hamarabb oldják fel a Phenjan ellen érvényben lévő nemzetközi szankciókat.
Hírek szerint azonban Kim Dzsongun ezúttal olyat is tett, amit elődei közül korábban soha senki.
A vélelmezett 50-70 fő között magas rangú katonai vezetők is vannak, akik fontos tisztséget töltöttek be a mintegy 100 ezer fős Guard Command irányításában.
Ez a hadseregen belüli elitalakulat jelenti a Kim-család legfőbb támaszát, amely lényegében személyi testőrségként működik az örökléses dinasztia védelmében.
A jelentés szerzői és más szakértők is megjegyzik, hogy Kim Dzsongun apja, Kim Dzsongil, soha nem mert volna ehhez a katonai szervezethez nyúlni. Hozzáteszik: ez az első alkalom, hogy az ország vezetője az elitegység parancsnokai közül bárkit is elmozdított.