Akár 8 százalékot is izmosodhat 2019-ben az MSCI Emerging Markets Index, amely a feltörekvő piaci befektetések egyik legfontosabb (benchmark) mutatójának számít – idézi a CNBC a Morgan Stanley elemzését. A befektetési bank szerint elsősorban a kínai kormány gazdaságélénkítő lépései emelhetik föl a mutatót, és nem mellékesen a kínai részvényeket is. Ez pedig igen fontos szempont, mivel a kínai papírok 32,12 százalékot tesznek ki az indexben.
Az idei év fejleményei meg is támogatták a fenti jóslatot, mivel a kínai CSI 300 index (amely a legnagyobb kínai részvényeket tömöríti) felülteljesítő volt az MSCI mutatójával szemben, de ugyancsak felülteljesítőnek számít hongkongi Han Seng részvényindex is. Nem meglepő tehát, hogy a Morgan Stanley-nél kitartóan optimisták a kínai részvények emelkedésével kapcsolatban, és arra számítanak,
a világ második legnagyobb gazdaságának papírjai állnak majd a feltörekvő piaci felfutás élére ebben az évben.
Ezt erősíti meg az is, hogy egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az Egyesült Államok és Kína megállapodásra jut a vámháborúban.
A befektetési banknál igencsak kedvezően értékelik a múlt héten bejelentett kínai gazdaságélénkítő intézkedéseket, melyek célja, hogy stabilizálják a növekedést és a munkaerőpiacot. Az elemzők szerint ennek hatására a kínai GDP-növekedés az eddigieknél gyorsabb ütemre kapcsolhat 2019 második felében.
Mindennek pedig igen kedvező hatásai lennének a régió, illetve a feltörekvő piaci térség egészére nézve is. A feldolgozóipar és az ahhoz kapcsolódó kereskedelem, a szolgáltatások iránti kereslet (beleértve a turizmust is), valamint a nyersanyagokkal kapcsolatos kilátások egyaránt támogathatják az általános feltörekvő piaci növekedést.
A bank azt tanácsolta ügyfeleinek, hogy
aki meg akarja lovagolni a ralit, annak Kínára, Indiára, Indonéziára, Szingapúrra és Brazíliára érdemes kiemelten figyelnie.
A fentiek mellett az is segítheti a felfutást, hogy a jelenlegi kilátások alapján a régió vállalatai a vártnál erősebb profitokról számolhatnak be – teszik hozzá a Morgan Stanley szakértői.
A jelentés ezzel párhuzamosan külön hangsúlyozta a réz teljesítményét, mivel olyan nyersanyagról van szó, amely fontos indikátora az általános gazdasági állapotoknak. A fémet ugyanis számos különböző szektorban használják, vagyis elég jó összképet közvetít a piaci teljesítménye.
A réz árfolyama több mint 10 százalékot emelkedett 2018 júniusa óta. Noha a kínálati zavarok is hozzájárultak a dráguláshoz,
a banknál a kereslet növekedésére számítanak a következő negyedévben, különösen Kínában.
Ha tehát a jövőben is kitart a réz és a feltörekvő piaci eszközök árfolyamai közti korreláció, akkor ez a tényező is megágyazhat egy megújuló ralinak.