A 2019-es esztendőben a NAV kiemelt célja a költségvetési bevételek védelme, a nemzetgazdaság versenyképességének támogatása érdekében a rejtett gazdaság és az adóelkerülések visszaszorítása, valamint az önkéntes jogkövetésre ösztönzés.
Az ellenőrzések meghatározó eleme lesz a kockázatelemzésen alapuló differenciált fellépés, amely nagyban támaszkodik az EKAER, valamint a nyáron bevezetett Online Számla rendszeren keresztül érkezett adatokra
– ez utóbbival kapcsolatos kötelezettségek ellenőrzése szintén kiemelt szerepet kap 2019-ben.
Az ellenőrzések során a NAV az együttműködő, jogkövető magatartást tanúsító adózókat segíti, esetükben szankciók helyett a hibák javítására irányuló támogatás a fő cél.
Ugyanakkor, az adójogszabályokat szándékosan és súlyosan megsértő adózók határozott fellépésre számíthatnak, velük szemben a NAV deklarált célja, hogy az adóelkerülés révén eltüntetett adóforintokat hatékonyan behajtsa.
A NAV 2019-ben három fő területre koncentrál:
A rejtett gazdaság elleni fellépés főbb vizsgálati területei:
A legnagyobb adóteljesítményű adózókat, ezen belül is az újonnan ebbe a körbe került, vagy jelentős változással érintett adózókat is vizsgálja majd a NAV, továbbá kiemelten vizsgálja a transzferárképzési gyakorlatot és az ehhez kapcsolódó kötelezettségeket is.
Ezen belül külön hangsúlyt kap az OECD elvárásai szerint előírt CBC adatszolgáltatás és információcsere kiemelt vizsgálata.
Az adózói mulasztások megszüntetését szolgáló támogató eljárások 2019-ben jellemzően az alábbi kört fogják érinteni:
Ahogy a MAZARS blogbejegyzése is felhívja a figyelmet rá, még az adóhatósági vizsgálat megkezdése előtti önellenőrzéssel jelentős adóbírság és késedelmi pótlék kerülhető el.