Mennyibe kerülnek a családi kasszának az iskolás különórái?

szülő tinédzser Így segítsd gyermeked pályaválasztását - Szülői támogatás és a továbbtanulás
Vágólapra másolva!
A legtöbb gyerek programja általában nem ér véget a 6., 7. tanítási órával, csak ezek után kezdődnek a különórák: sport, korrepetálás, nyelviskola, szakkör, előkészítő, zene. A paletta széles, csak a szülő győzze pénztárcával. Hogy mekkora költséget ró ez a családi költségvetésre, annak a gyermekeknek szóló K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői jártak utána.
Vágólapra másolva!

Minden szülő a legjobbat akarja a gyerekeinek. A lehető legtöbb területen kipróbálhassák magukat, kiderüljön miben tehetségesek, miben lelik örömüket. Ezért sok gyerek jár iskola utáni különórákra: sportolni, táncolni, zenét vagy nyelvet tanulni. A középiskolások között nem ritka a felvételi- vagy nyelvvizsga-előkészítő sem, ők már nemcsak kíváncsiságuk alapján, hanem későbbi karrierterveik mentén döntenek a délutáni elfoglaltságaikról.

A szülők nagy része úgy érzi, hogy lemarad a gyereke a többiektől, ha nem jár különórákra.

Egy korábbi felmérés szerint a kisiskolások különóráira a családok havonta 5-10 ezer forintot fordítanak, de minden tizedik család 20 ezer forintot fordít ilyen célokra.

A nagyobbak esetében ezek az összegek még magasabbak, ott már heti 1 különóra is havi 20 ezer forintnál magasabb kiadással jár, tehát esetükben ennek többszöröse is lehet a havi kiadás.

Ami az óradíjakat illeti, az egyéni nyelvórák átlagosan 3-4000 forintba kerülnek 45 percenként. A tantárgyi korrepetálás ára ennél alacsonyabb, matek- és fizikakorrepetálást már 2000 forintért lehet találni. Zenét 2500 forint/órás áron tanulhat a gyerek, de egy profi zongoraiskolában akár 12 ezer forintot is kérhetnek. Az egyesületi sportolásért általában 10-20 ezer forint között mozognak a hozzájárulások, amiért akár heti 5-6 edzésre is járhat a gyerek – ha győzi.

„Érdemes azonban a gyerekkel együtt kiszámolni az ezzel járó költségeket, hogy a gyerek is könnyebben megérthesse, a szülei ezért sokat dolgoznak.

A szülőknek célszerű a gyermekkel együtt kiválasztani a különórákat, átbeszélve a családi költségvetésre gyakorolt hatást is Forrás: Shutterstock

- mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő zsűri elnöke.

Lázár-Cseke Éva klinikai szakpszichológus szerint a gyerek alkatától függ, hogy mi és hányszor való neki, véleménye szerint egyféle mozgásos tevékenység és egy más jellegű különóra hasznos lehet.

Amikor egy szülő ma azt látja, hogy a gyereke nem csinál semmit, azaz látszólag unatkozik, akkor rendszerint igyekszik valami szórakozásról, így akár egy különóráról gondoskodni számára. Pedig nagyon fontos ez a szülő számára bosszantó látszólagos unatkozás, ebből születnek a kreatív ötletek, az hogy mit akar kezdeni magával" – mondja a szakember.

Amennyiben a pénztárcánk nem enged meg egy újabb különórát, érdemes arra is felhívnunk a gyerek figyelmét, hogy az internet egy óriási tudástár, és ha megtanítjuk őket okosan használni, akkor nagyon sok ismeret megszerezhető önállóan vagy akár felnőtt segítséggel.

Mutassunk neki nyelvtanuló appokat, melyekkel hatékonyan tudja bővíteni ismereteit, de akár a bonyolultabb pénzügyi alapfogalmakkal is játékosan megismerkedhet a vigyázz#KáPé vlogsorozattal és mobilappikációval.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!