Nemzetközi gázüzlet kiépítésébe fog a világ legnagyobb olajkitermelőjének számító Saudi Aramco, és a szaúdi állami vállalat erősíti az olyan termeléseit, amelyek csökkentik a „szénlábnyomát" – jelentette be a vállalat vezetője, Amin Nasser.
Ezzel összefüggésben az Aramco egy „energiahidat" épít ki Szaúd-Arábia és Kína között
annak érdekében, hogy minél stabilabban lehessen biztosítani az ázsiai ország fogyasztóinak növekvő olaj-, gáz-, valamint cseppfolyósított földgáz (LNG) igényét – írja a CNBC Nasser Pekingben kiadott közleménye alapján.
Nasser hozzátette, szeretnék segíteni az érdekelt feleket – beleértve Kínát és a szélesebb ázsiai régiót is – annak tudatosításában, hogy
az olaj és a gáz még évtizedekig kiemelten fontos energiaforrás lesz a világ számára.
Ennek kapcsán pedig az Aramco biztosítani akarja ezeket a szereplőket arról, hogy a hosszú távú beruházásaikkal egy biztonsági övet nyújtanak az országoknak, amelyre azok továbbra is számíthatnak – emelte ki a vezérigazgató.
Az Aramco gázpiaci fejlesztési stratégiája egyébként 150 milliárd dollár értékű beruházást foglal magában a következő évtizedben.
A társaság célja, hogy növelje a gázkitermelését, és végül gázexportőrré kíván válni
– mondta még novemberben Nasser.
A vezető jelezte a szaúdi olaj szénlábnyoma az egyik legkisebb az egész világon, és a Kínának exportáló összes szereplő közül ők rendelkeznek a legalacsonyabb üvegházhatású gázkibocsátással.
Az Aramco egyébként kiemelt befektető a kínai energiaiparban. Ezt támasztja alá, hogy még februárban megkötöttek egy üzletet a védelmi szektorban működő Norinco konglomerátummal, melynek következtében
a szaúdi cég 10 milliárd dollár értékű finomító- és petrolkémiai komplexumot épít.
Ezzel együtt arról is megállapodás született, hogy az Aramco részesedést vásárol a Zhejiang Petrochemical nevű vállalatban.
A szaúdi-kínai energiakapcsolatok eddig sem voltak gyengék. Szaúd-Arábia volt ugyanis Kína legnagyobb olajellátója februárban, amivel január után a királyság ismét átvette a vezető szerepet Oroszországtól.