Noha kedden némi emelkedést mutatott az olajár, a múlt héten 2019 eddigi legrosszabb hetét zárta a nyersanyag. Az idei év pedig általában is igen bizonytalan volt a kőolaj számára, mivel a nyersanyagra komoly hatással vannak a globális makrogazdasági tényezők, és az USA és Kína közti kereskedelmi konfliktus bizonytalanságai igencsak kellemetlenül hatottak az olajra – írja a CNBC.
Ehhez jön még, hogy a piac arra vár, az OPEC és külsős szövetségesei hogyan fognak dönteni a kitermelés-csökkentési programjuk folytatásával kapcsolatban. Szerdán például Anton Sziluanov, orosz pénzügyminiszter közölte,
Oroszország kész meghosszabbítani a kitermelés korlátozásáról szóló megállapodást.
Hivatalos döntés a szervezet június végén esedékes bécsi találkozóján születhet majd.
A gyengélkedés pedig várhatóan nem is fog véget érni a közeljövőben. Egy vezető technikai elemző, Lousie Yamada még áprilisban vetítette előre, hogy ha az amerikai WTI típusú olaj hordónkénti árfolyama lemegy 60 dollár alá, akkor teljesen leállhat a rali, és a nyersanyag mélyrepülésbe kezdhet.
Most pedig pontosan ezt láthatjuk. A WTI kedden 59 dollár körül nyugodott meg, de
közép-európai idő szerint szerda délelőtt már 58 dollár alatt volt az árfolyam – több mint 2 százalékos zsugorodással.
A nemzetközi benchmarknak számító Brent típusú olaj szintén 2 százalék körüli csökkenéssel 67 dollár körül mozgott.
Yamada kiemelte, felfelé igencsak korlátozottak a WTI lehetőségei. A grafikonok pedig azt mutatták, hogy eddig a tavaly elért csúcs volt az az ellenállási szint, amely tartotta a WTI-t, de úgy tűnik, ez most megtört. Következésképpen az elemző úgy számol, hogy a következő időszakban az alsó határ az 52 dolláros ár lehet, amely a 200 napos mozgóátlag. A felső ellenállási pontot pedig a 62 dolláros szint adja.
Ez azt jelenti, hogy a következő időszakban oldalazó mozgás várható ebben a tartományban, azonban inkább az eladók, mintsem a vevők dominálhatnak a fekete arany piacán – teszi hozzá az elemző. Yamada úgy látja, hogy ha a WTI letöri a múlt heti mélypontnak számító 57 dollár körüli szintet, akkor még a konzervatív becslések szerint is tovább süllyedhet 55-54 dollárig.
Az 52 dolláros szint akkor jöhet össze reálisan, ha felpattanó mozgások nélkül, tartós marad a csökkenés. Yamada elemzői csapata azonban relatíve pesszimista az olajárral kapcsolatban, mivel hangsúlyozzák,
a nyersanyag az elmúlt 10 évben képtelen volt felfelé kitörni a 2008-as csúcsot követő negatív trendből.
Az elemző mindebből azt a következtetést vonja le, hogy rendszerszintű probléma van az energiaszektorral. Kiemelte, az iparág relatív ereje folyamatosan igen gyenge. A nagy összeomlás 2014-ben következett be, és azóta lényegében semmi olyan strukturális változás nem történt, amely arra utalna, hogy érdemi, tartós javulás várható. Ez pedig érvényes nem csupán a nyersanyagok áraira, de a szektorhoz köthető részvényekre is.