A dél-koreai média a hivatalos észak-koreai hírügynökségre hivatkozva tette közzé, hogy június 20-án kétnapos munkalátogatást tesz az országban a Kínai Népköztársaság elnöke, Hszi Csin-ping. Egyes találgatások szerint a kínai vezető útvonalát úgy tervezte meg az észak-koreai fogadó fél, hogy útba ejthessék a főváros legfontosabb látnivalóit. Különösen azokat a köztéri műemlékeket, amelyek a Koreai-félszigeten lezajlott korábbi – és hivatalos békekötéssel még le nem zárult – háború kapcsán, a kínai-koreai együttműködésnek – az amerikai haderő elleni közös fellépésnek – állítanak emléket.
Ezeket – a beszámolók szerint – egyébként az utóbbi napokban megközelíteni is alig lehet, mert
a környéküket ellepik a kínai turisták, akiket szinte mágnesként vonz a sztálinista diktatúra.
Ha megalapozott a feltételezés, miszerint a kínai turisták számának emelkedésében közrejátszik a kínai elnök látogatása, úgy ez azt is jelenti, hogy a kínai oldalon már hamarabb nyilvánosságra került annak ténye, mintsem hogy az észak-koreaiak leközölték volna azt. Kína első számú vezetőjének phenjani utazása azt is jelenti, hogy 14 év után először látogat újra kínai államfő Észak-Koreába, hogy találkozzon a Kim-dinasztia részéről az országot aktuálisan irányító vezetővel. Ez most Kim Dzsongun, aki tavaly év elején – a korábbiakhoz képest látványos – külpolitikai nyitása óta már többször találkozott Hisz Csin-pinggel. Kína egyébként eddig is az az ország volt, amely mind kereskedelmi, mind politikai szempontból a Kim-rezsim legfőbb támaszát jelentette.
Bárhogy is, a kínai állampolgárok érdeklődése olyan mértékű Észak-Korea iránt, hogy egyes hírek szerint Phenjanra nyugodtan ki lehetne tenni a „megtelt” táblát.
A megkérdezett kínai látogatók mindegyike rendkívül izgatott volt amiatt, mert meglátogathatta Észak-Koreát, és többségük biztos volt abban is, hogy utánuk még többen jönnek.
A kínaiak csoportos beutazásait szervező társaságoknál nagy a tolongás.
A cégek átlagosan 360 dollárnak (kb. 100 ezer forint) megfelelő jüant kérnek személyenként egy standard háromnapos csomagért.
Ennek egyik eleme a vonatos utazás Phenjanba, majd idegenvezetés a főváros látnivalóihoz. A második nap a csoportokat a Koreai-félszigetet kettéosztó demilitarizált zónához viszik nézelődni, majd a harmadik napon haza.
Sem Kína, sem Észak-Korea nem közölt hivatalos adatokat a kínai turisták számáról, de az ázsiai újságírók turisztikai forrásai szerint a látogatószám rekordokat döntött idén, annyira, hogy Phenjan már a beutazók számának korlátozásán gondolkodik.
Egy, a nyugati turisták észak-koreai beutazását szervező ügynökség képviselője azt nyilatkozta,
becslésük szerint 2000 látogató érkezik Phenjanba naponta.
Szerinte ez egyszerűen túl sok, a főváros infrastruktúrája ugyanis nincs felkészítve ekkora áradatra. Sem vonatjegyből, sem repülőjegyből, sem pedig hotelszobából nincs elég.
A források szerint Phenjan napi 1000 főben limitálhatja a beutazók számát, de az nem világos, hogy ez a teljes szektorra vonatkozik, vagy csak a kínai turistákra, akik egyébként a látogatók zömét adják.