A befektetési világ hierarchiájában alapvetően három kategória van. A legmagasabb szinten a fejlett piacok állnak (például az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia). Középen találhatók a feltörekvő piacok (mint Kína vagy Oroszország), míg alul helyezkednek el az úgynevezett határpiacok (frontier markets). Jelenleg nagyjából 30 határpiacot tartanak számon a Közel-Keleten, Ázsiában, Afrikában és Kelet-Európában.
Fontos megjegyezni, hogy a kategóriák alapja nem az adott ország mérete, gazdagsága vagy általános fejlettsége.
A meghatározó szempont az, hogy milyen a befektetési piac mérete és szerkezete – írja a Bloomberg.
Az MSCI besorolása szerint a határpiacok szubjektív jellemzője legalább némi nyitottság a külföldi tulajdon felé, és legalább részleges lazasága a nemzetközi tőkeáramlásnak. Az objektív kritérium, hogy legyen legalább két olyan vállalat a piacon, melyek értéke 800 millió dollár körül van.
Az egyes kontinenseken az MSCI az alábbi országokat tartja számon határpiacként:
Európa: Horvátország, Észtország, Litvánia, Románia, Szerbia, Szlovénia.
Afrika: Kenya, Mauritius, Marokkó, Nigéria, Tunézia, valamint a Nyugat-Afrikai Gazdasági és Monetáris Unió országai (Benin, Burkina Faso, Elefántcsontpart, Bissau-Guinea, Mali, Niger, Szenegál, Togo).
Közel-Kelet: Bahrein, Jordánia, Kuvait, Libanon, Omán.
Ázsia: Banglades, Sri Lanka, Vietnám, Kazahsztán.
Ha a méreteket nézzük, jól látszik a különbség a feltörekvők és a határpiacok között.
Utóbbiak együttes mérete ugyanis 715 milliárd dollár, míg a feltörekvők együtt nagyjából 20 ezer milliárdot tesznek ki.
Emellett fontos, hogy a határpiacokon a külföldi befektetők jelenléte általában sokkal alacsonyabb, illetve trendszerűen sokkal szigorúbbak a külföldi tulajdonlás körüli szabályozások
Noha a határpiacok elég kockázatosak tudnak lenni, van néhány ország, amely igen szépen hozott a befektetőknek az elmúlt években.
A vietnámi benchmark részvényindex például évente átlagosan 9,8 százalékos hozamot produkált a 2008 utáni évtizedben.
Jóllehet ebben olyan évek is voltak, mint 2017, amikor 47 százalékos volt az emelkedés, és 2011, amikor 27 százalékos volt a zuhanás.
A határpiacok egyik jellegzetessége, hogy rendkívül érzékenyek a helyi változásokra, beleértve a politikai és gazdasági folyamatokat. Ha pedig összesítjük a határpiacok teljesítményét, akkor nem egyértelmű a mérleg. Az elmúlt négy naptári évben például alulteljesítők voltak a feltörekvőkhöz képest, azonban tavaly például erősebb teljesítményt hoztak össze.
Mindezek után nehéz lehet elképzelni, hogy a határpiacok időnként kimondottan biztonságos menedéket nyújtanak a felfordulások idején. A határpiacok előnyét azonban épp az adhatja, ami a hátrányát is, vagyis hogy igencsak el vannak zárva külvilágtól.
Vagyis amellett, hogy erősen ki vannak téve olyan hazai kockázatoknak, mint a hiperinfláció vagy a fizetőeszköz összeomlása, előfordul, hogy igen jól állják a sarat egy nemzetközi felfordulás idején.
Mindazonáltal egy globális eladási hullám épp úgy meg tudja ütni a határpiacokat, mint a feltörekvőket. A 2008-as válság kitörése idején például a határpiacok értékük nagyjából 50 százalékát bukták el.
Noha adná magát, hogy minden határpiac feljebb akar lépni a feltörekvő kategóriába, ez korántsem jelenthető ki ilyen egyértelműen. Sokszor ugyanis a határpiacok számára túl nagy erőfeszítés megnyitni például a hazai pénzügyi szektort. Ráadásul mivel igen kicsi piacokról van szó, ezek gyakran elvesznek és erősen alulteljesítenek a feltörekvők körében.
Erre a legjobb példa Pakisztán volt, amely 2017-ben került be a feltörekvők közé.
Az ország azonban nem tudott érdemi külföldi tőkebeáramlást összehozni, és ennek következtében a legnagyobb bukást produkálta a 2008-as válság óta.
Ezzel együtt az látszik, hogy a határpiacok száma egyre csökken, és egyre többen kerülnek föl a feltörekvő piaci kategóriába. Az elmúlt öt évben ez történt Katarral, az Egyesült Arab Emírségekkel, valamint Pakisztánnal, Argentína pedig idén májusban lett feltörekvő piac. Az MSCI legújabban Kuvaitot vizsgálja, hogy megfelel-e a felminősítésnek. A megmaradt határpiacok azonban még mindig izgalmas lehetőségeket kínálnak azoknak a kockázatvállaló befektetőknek, akik szeretnének izgalmas eszközöket is bevenni a portfólióikba.