Különleges alkalomból bocsát ki új ezüstérméket az MNB

Emlékérme-kibocsátás a Himnusz megzenésítésének 175. évfordulója alkalmából
Vágólapra másolva!
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a „Himnusz megzenésítése” megnevezéssel különlegesen nagy méretű ezüst emlékérmét bocsát ki 2019. július 2-án, a Himnusz első nyilvános bemutatójának 175. évfordulóján a gyulai Erkel Ferenc Emlékházban. A 20 ezer forint névértékű emlékérmével és annak 3000 forint névértékű színesfém változatával a jegybank nemzeti énekünk keletkezésének állít emléket, a költeményt és a zeneművet együttesen jeleníti meg.
Vágólapra másolva!

Kölcsey Ferenc 1823-ban írta meg hazafias költészetének legnagyobb remekművét „Hymnus, a' Magyar nép Zivataros századaiból” címmel. A keretes szerkezetű, romantikus jegyeket magán viselő költemény megzenésítésére a Nemzeti Színház 1844-ben írt ki nyílt pályázatot, amelyen Erkel Ferenc – a színház karmestere – győzedelmeskedett. Az „Itt az írás, forgassátok/Érett ésszel, józanon” jeligéjű pályázati anyag sikerének kulcsa az volt, hogy szépen ötvözte a himnuszi magasztosságot és a dallamegyszerűséget, és integrálta a magyar és az európai zenei hagyományokat.

A Himnuszt hivatalosan az 1989-es Alkotmány iktatta be nemzeti jelképeink sorába. A 2012. január 1-jén életbe lépett Alaptörvény alapvetésének I. cikke kimondja: „Magyarország himnusza Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye Erkel Ferenc zenéjével”.

A 20.000 forintos emlékérme előlapja Forrás: MNB

A „Himnusz megzenésítése” emlékpénzérmék hazánk törvényes fizetőeszközei, de nem forgalmi célokat szolgálnak, elsődleges szerepük a megemlékezés, a figyelemfelkeltés nemzeti értékeinkre. Az ezüst és a színesfém változat azonos érmeképpel rendelkezik, csak értékjelzésükben térnek el.

Az emlékérmék előoldalán a nemzeti fohászt szerző Kölcsey Ferenc félalakos ábrázolása jelenik meg, amelyet Franz Eybl litográfiája és Anton Einsle olajfestménye ihletett. A portré hátterében a Himnusz kéziratának töredékesen megjelenő, plasztikusan ábrázolt első versszaka olvasható, amelyet Kölcsey kézjegye zár.

A 20.000 forintos emlékérme hátlapja Forrás: MNB

Az emlékpénzérmék előlapján helyezkednek el az érmék kötelező alaki kellékei: felső félköriratban a Magyarország felirat és a 20.000, illetve a 3000 forint értékjelzés, alatta középen a 2019 verési évszám, valamint az ábrázolásba rejtve a BP. verdejel.

Az emlékérmék hátlapján a Himnuszt megzenésítő Erkel Ferenc félalakos ábrázolása látható, amelyet a Pataki József által készített Erkel-portré és a Canzi Ágoston Erkelt megjelenítő kőnyomata ihletett. A portré hátterében balra Erkel Ferenc névaláírása, jobbra a Himnusz szöveggel ellátott kottájának részlete látható. Az emlékérme szélén, balra csúsztatott félköriratban az „A Himnusz megzenésítése · 1844” felirat utal a zenemű születésére, az emlékpénzérme kibocsátásának apropójára. A portré ábrázolásába illesztve jelenik meg az emlékpénzt tervező Kereszthury Gábor iparművész mesterjegye.

A 3000 forintos emlékérme előlapja Forrás: MNB

Mindkét emlékérme átmérője 52,5 mm, széle recézett. A 20 000 forint névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből, míg a 3000 forint névértékű színesfém változat réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetéből készült. A 77,76 gramm súlyú ezüstérme tükörfényes (proof), a 76,5 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készült.

Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: az ezüstérméből 7000, míg a színesfém érméből 5000 darab készíthető.

A 3000 forintos emlékérme hátlapja Forrás: MNB

Az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében, a „Himnusz megzenésítése” ezüst emlékérme a rendelkezésre álló készlet függvényében a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém emlékpénz egy évig névértéken vásárolható meg az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában, illetve a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!