Mennyi adót kell fizetni a munkavállalók képzése után?

4 napos munkahét iparágak – galéria, Oktatás és továbbképzés
Oktatás és továbbképzés
Vágólapra másolva!
A munkáltatók többsége már felismerte az élethosszig történő tanulás jelentőségét, és a klasszikus szakmai tanfolyamok mellett kiegészítő képzéseket (soft-skill tréningek, vezetőképzések, nyelvtanfolyamok) is szervez dolgozóinak, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy egyes munkavállalói képzések adókötelesek lehetnek.
Vágólapra másolva!

A személyi jövedelemadóról szóló törvény értelmében bizonyos körben az iskolarendszeren kívüli képzések adómentes juttatásként adhatóak.

Az olyan tanfolyamok után ugyanis, amelyek a munkavállaló munkaköri leírásával kapcsolatos ismeretek megszerzésére, azok fejlesztésére irányulnak, a munkaadónak tipikusan nem kell személyi jövedelemadót fizetnie.

Illusztráció Forrás: Shutterstock

De mi a helyzet azokkal a képzésekkel, amelyeknél a kérdés nem ennyire egyszerű? Ilyenek lehetnek például az iskolarendszerű képzések vagy az olyan képzések, amelyek nem feltételei a munkavégzésnek, ugyanakkor egyértelműen a munkavégzéshez kapcsolódóan vesz részt rajtuk a munkavállaló.

Tapasztalataink szerint a dolgozók munkájához szorosan nem kapcsolódó ismeretek (stresszkezelés, értékesítési technikák, teljesítményértékelés, kommunikációs tréning stb.) megszerzését szolgáló tanfolyamok elindítása is ezeket a munkaadói célokat szolgálja. Ugyancsak jó döntés lehet, ha a munkáltató tanulmányi szerződéssel támogatja a munkavállalót, hogy ezáltal külső képzéseken (pl. OKJ vagy MBA képzések) vehessen részt" – mondta Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

Illusztráció Forrás: AFP/Klaus Rose

Az ilyen típusú képzéseket a munkáltató pl. egy megfelelő szabályzat segítségével terelhette a céges adózású körbe tartozó ún. „egyes meghatározott juttatások" felé.

A 2019. január 1-vél hatályba lépett változások alapján azonban ez a lehetőség már nem alkalmazható. Így az adómentességi feltételeknek nem megfelelő képzések esetében azok költségét munkaviszonyból származó jövedelemként kezelheti az adóhatóság, ami után viszont adót kell fizetni.

Fontos megvizsgálni, hogy az érintett képzés vagy tanfolyam megfelel-e az adómentesség feltételeinek,

amennyiben igen, a vállalkozás jelentős költségeket takaríthat meg. Ha a helyzet nem egyértelmű, akkor az összetett és sokszor jogértelmezési kérdéseket felvető rendelkezések fényében jellemzően csak esetről esetre lehet az egyes képzéseket minősíteni. Mindenképpen érdemes időt szánni a képzés adókezelésének alapos vizsgálatára – foglalta össze Kövesdy Zoltán, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!