Rutland megye egészen mostanáig sikeresen ellenállt az amerikai McdDonald's terjeszkedésének. A figyelem most azért hárult a legkisebb angol megyére, mert a vállalat benyújtotta tervét arra, hogy a központi településnek számító, kb. 11 ezres lakosú Oakham városában autós éttermet létesítsen.
A rengeteg ínyenc étteremmel, helyi mezőgazdasági termelők áruját kínáló piacokkal bíró Rutlandban, a bejelentés máris nagy ellenállásba ütközött.
Az építészeti örökségükre és táji adottságaikra nagyon büszke helyiek attól félnek, mindennek búcsút intethetnek, ha bárhova is betelepül a globális lánc a jól ismert emblémájával.
Sőt, mintegy félszázan a helyiek közül össze is álltak és prezentációt készítettek a városi tanács számára, azzal a vezérgondolattal, hogy miért büszkék arra, hogy Rutland az egyetlen megye, ahol nincs McDonald's.
Az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy még a tágan vett otthonukra nagyon vigyázó helyiek körében sem egységes a gyorsétteremhez való viszonyulás.
A helyi kereskedők, vendéglátósok többsége ellene van a McDonald's beengedésének, és szeretné megtartani a teljes megyét Big Mac-mentes övezetnek. Ahogy fogalmaznak: a turisztikailag rendkívül felkapott Rutlandban épp a különleges minőségű, helyi termelőktől származó és az éttermek konyháira kerülő élelmiszer jelenti az egyik legfontosabb vonzerőt a látogatók számára. Egy gyorsétterem megjelenése a hosszú ideje jól bejáratott étkezési tradíciókon változtatna, arról nem is beszélve, hogy
megnyitná a kaput a többi globális lánc előtt.
Ha pedig más hasonló helyek is megnyílnak a megyében, az tönkreteszi arculatát, és kikezdi a vendéglátósok üzleti eredményeit.
Mások nem ennyire borulátóak.
Helyi lakosok egy része azt mondta, örülnének neki, ha otthonukban is ellátogathatnának néha a McDonald'sba, ezt amúgy is megteszik, ha nagyobb városokban járnak. Egy egész életében ott élő pedig azt mondta, Oakham már rég megváltozott, és nem szabad tartani a további átalakulásoktól. Attól még a város most is igazán remek hely a letelepedésre, hogy már most sem tartanak piknikeket a város közepén, ahogy az történt még régebben.
A polgármestere is azt mondta, inkább támogatja a vállalat megjelenését ott, mivel az frissítést hozhat a helyi gazdaságba, és a település - ahogy fogalmazott - "kiléphet a középkorból", levetkőzheti az álmos kisváros-arculatát.
A városvezető szerint a cég megjelenése akár 65 munkahelyet is teremthet, erre pedig ott is nagy szükség van.
Egy brit kiskereskedelmi kutatóközpont szakértői kommentárja szerint pedig az is indokolja a McDonald's beengedését a városba, hogy nem az óvárosban, a turisztikailag leginkább felkapott helyeken működnének, hanem azoktól távolabb, és hogy céljuk nem elsősorban a helyi vendéglátósokkal való verseny, hanem a turisták kiszolgálása.
Gazdaságilag indokolt a megjelenésük, összegezte az intézet.
Az amerikai vállalatnak nagyjából 1300 étterme van az Egyesült Királyságban. Terjeszkedésük korábban is ütközött már helyiek ellenállásába. Például amikor 1997-ben megjelentek Devonban, az emberek egyszerűen bojkottálták az éttermet, amit végül kilenc év után, kénytelenek voltak bezárni.