A pszichológus az angliai Bath-i Egyetemen végzett kutatásában azt vizsgálja, hogy a fogyasztók miként vélekednek a sejttenyésztett húsokról. Októberben ellátogatott Lengyelországba is, ahol a lengyel hírügynökségnek nyilatkozott.
A sejtből tenyésztett hús olyan, amelyet állati sejtekből állítanak elő. De a hús forrása nem vágásból származik
- mondta Bryant az interjúban, melyben elmagyarázta azt is, hogy az ilyen hús sok tekintetben jobb, mint a hagyományos húst. Annyiból legalábbis mindenképpen, hogy nem kell állatokat leölni ahhoz, hogy hozzájussunk.
A fenntarthatóság a környezetvédelem szempontjából is előnyös.
Az ilyen hús előállítása során kevesebb üvegházhatású gázt termelünk, kevesebb vizet használunk és kisebb földterületet foglalunk el a takarmány-előállításhoz - jegyezte meg a kutató.
A sejtből tenyésztett hús elfogadását számos kutatás vizsgálta. Az egyik ilyen kutatás, amely Nagy-Britanniában készült, azt mutatja, hogy
a megkérdezettek mintegy 19 százaléka fogyasztana ilyen hústerméket. Az Egyesült Államokban ez az arány sokkal kedvezőbb, ott már háromból átlagosan két ember is bevállalná a műhúst.
- Jelenleg évente egymilliárd haszonállatot ölünk meg csak az Egyesült Királyságban. Ha a sejttenyésztett hús 19 százalékban helyettesíti a keresletet, akkor ebből 190 millió állatot tudunk megmenteni. Ha megtanuljuk, hogyan kell beszélnünk erről a húsról úgy, hogy az embereknek akár csak további egy százalékát meggyőzzük, akkor ezt a százalékot 19-ről 20-ra emelhetjük, amely további 10 millió állat életének a megmentésével jár - magyarázta Chris Bryant.
A pszichológus azt is hozzátette, hogy
amikor az emberek először hallják a sejtekből tenyésztett húst, gyakran aggodalommal vagy akár undorral gondolkodnak erről.
Ez elsősorban azért van, mert nem hallottak még róla.
A kutató elmondja, hogy beszélgetések során, például fókuszcsoportokban, ahogy az emberek megismerik a sejtből tenyésztett hús előállítását és annak előnyeit, sokkal kedvezőbben fogadják a műhúst.
Chris Bryant szerint, ha a sejtből tenyésztett hús nagyobb mértékben tennénk a kultúránk részévé, akkor egyre több ember fogyasztana ilyet, és a jövőben abszurdnak tekintenénk, hogy régen oly sok állatot leöltünk a húsáért.
A kutató szerint
hosszú távon furcsa vagy egzotikus fajokból is készíthetnek sejtből tenyésztett húst , melyeket egyébként nehéz háziasítani vagy már kihaltak.
- Határozottan igény lesz rájuk - mondja Chris Bryant. - A kutatási adatok azonban azt mutatják, hogy az embereket elsősorban az általuk már ismert hús fogyasztása érdekli. Tehát nem akarnak ló-, kutya- vagy macskahúst enni. Ezért a legnagyobb igény a tipikus állatfajokra lesz - mondja.
Forrás: Agropolska.pl