Korábban írtunk róla, hogy az egyetemi szabályok szerint a játékosok semmilyen pénzügyi juttatást nem kaphatnak, hiszen az NCAA őket diáksportolónak tekinti (student-athlete, az NCAA által megálmodott kifejezés), akiknek az ösztöndíj jelenti a fizetést is egyben. A sportolók egy része azonban már régóta tiltakozik ez ellen, ami nem is meglepő, hiszen az NCAA 2017-es bevétele már az 1 milliárd dollárt is átlépte, amelyből viszont a játékosok semmit sem láttak.
Az egyetemi sportolók fizetéséről szóló vita minden évben felélénkül, azonban idáig nem volt jelentős változásra esély a kérdésben, pedig már többször bejárta a sajtót, hogy milyen nehéz körülmények között kell készülniük a játékosoknak a mérkőzésekre. A legemlékezetesebb talán Shabazz Napier, a University of Connecticut, ismertebb nevén a Uconn kosárlabdasztárjának vallomása volt, amikor egy interjú során elmondta, hogy rendszeresen éhesen fekszik le aludni.
Az NCAA és az egyetemek szerint azonban a játékosok mindent megkapnak, amire szükségük van, és olyasmihez is hozzájutnak, ami iránt rengeteg ember csak vágyakozik: a felsőoktatáshoz.
A tanulásra viszont nehezen jut idő, hiszen egy átlagos diáksportoló heti 43,3 órát tölt edzéssel és a meccseken, ez pedig 3 órával több, mint egy átlagos amerikai munkahét. Emellett pedig még 50 órát kell az iskolával kapcsolatos teendőkre szánniuk. Leegyszerűsítve: egy diáksportolónak két teljes állásban kell dolgoznia, pusztán azért, hogy az ösztöndíja megmaradjon. Továbbá, a játékosok rákényszerülnek arra, hogy órákat hagyjanak ki a mérkőzések miatt, hiszen az azokon való pályára lépés gyakran jár hosszú utazásokkal.
Napier interjúja óta történtek pozitív változások az NCAA-nél, hiszen míg korábban limitálva volt, hogy hányszor és mennyit ehetnek a sportolók, addig nemrég bevezették a korlátlan étkezést számukra.
A fizetéssel kapcsolatban azonban eddig rendíthetetlennek tűnt az NCAA, és jelentős jogi támadás nem is érte a szervezetet ezen a területen egészen egy hónappal ezelőttig, amikor Kalifornia állam kormányzója Gavin Newsom aláírta a Fair Pay To Play jogszabályt.
Ennek értelmében a játékosok kaphatnak szponzori szerződéseket és pénzt csinálhatnak saját hírnevükből.
Ugyan a törvény 2023-ig még nem lép életbe, de az NCAA még az aláírás előtt fenyegető hangvételű üzenetet küldött az államnak, amelyben kijelentették, hogy ha Newsom aláírja a jogszabályt, akkor az összes kaliforniai iskolát kizárják az egyetemi bajnokságokból.
Ez már akkor is nevetségesnek tűnt, hiszen olyan óriások találhatóak az államban, mint a UCLA, a USC és a Stanford.
Az NCAA egyébként hivatalosan idén májusban kezdte el vizsgálni az egyetemi sportolók lehetséges pénzügyi juttatásairól szóló új szabály lehetőségét, viszont a folyamatot lényegesen felgyorsította nemcsak Kalifornia állam, hanem New York állam is, ahol szintén a döntéshozók előtt van egy hasonló dokumentum, azzal a különbséggel, hogy ott az egyetemek éves profitjának 15 százalékát visszaforgatnák a diáksportolók pénztárcájába.
Kalifornia és New York államhoz október 24-én Florida is csatlakozott, erre pedig már az NCAA-nek is reagálnia kellett, így kedden egyhangúan megszavazták a diáksportolók fizetéséről szóló szabálymódosítást, ezáltal pedig esély nyílik a kötelékükbe tartozó 1100 egyetem 500 ezer sportolója számára, hogy pénzt keressenek tehetségükkel.
Ez persze közel sem azt jelenti, hogy mind a félmillió sportoló szponzori szerződéseket és különböző juttatásokat fog kapni, hiszen erre csak a legjobbaknak lesz lehetősége, de azon belül is főleg az amerikai foci- és a kosárlabda-játékosok számára. Az NCAA viszont továbbra is tiltja a toborzás szándékával kötött szerződéseket, valamint részvételhez és teljesítményhez kötött fiskális bónuszokat sem lehet adni a játékosok számára.
Nemcsak a diáksportolók örülhetnek, hanem a sport tematikájú videójátékok szerelmesei is, mivel a 2014-ben jogi per miatt leállított NCAA Football nevű játék nagy valószínűséggel visszatér az elkövetkező években.
Az NCAA Football az EA egyik legsikeresebb szériája, a játék 2013-as verziója pedig még a mai napig is óriási népszerűségnek örvend, az új, bontatlan példányok az eredeti ár többszöröséért találnak gazdára az interneten, de van, aki csak emiatt a játék miatt szerzett be korábbi generációs játékkonzolt.
Andrew Wilson, az NCAA Football szériát készítő Electronic Arts (EA) vezérigazgatója tegnap jelezte is a Wall Street Journalnak, hogy azonnal ugranak majd a lehetőségre, amint tisztázódik a játékosok kompenzálásáról szóló szabályozás minden lényeges pontja. Ez azt jelenti, hogy legkorábban 2020 szeptemberében már újra több millió rajongó kezében lehet az NCAA Football új verziója.