A kilencmillió svéd korona (908 ezer dollár) pénzjutalommal járó díjat idén 50. alkalommal osztotta ki a Svéd Tudományos Akadémia.
Az átadási ünnepséget december 10-én tartják Stockholmban.
Az akadémia indoklása szerint az idei kitüntetettek kísérleteik során új megközelítést alkalmaztak ahhoz, hogy megbízható válaszokat kapjanak arra, melyek a globális szegénység elleni küzdelem legjobb módozatai.
A közgazdasági Nobel-díjat, pontosabban a Svéd Központi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíját, a svéd jegybank alapította, fennállásának 300. évfordulója alkalmából 1968-ban.
A díjat először 1969-ben ítélte oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.
A 84 kitüntetett közül 25 fő egyénileg, 19 alkalommal ketten, 7 alkalommal hárman megosztva részesültek az elismerésben. Az eddigi legfiatalabb díjazott az amerikai Esther Duflo, aki az idén 46 évesen, a legidősebb az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben 90 évesen kapta az elismerést.
A ma élő legidősebb közgazdasági Nobel-emlékdíjas a 95 éves amerikai Robert Solow,
akit 1987-ben tüntettek ki. Az eddigi egyetlen női közgazdasági Nobel-emlékdíjas az amerikai Elinor Ostrom volt, aki 2009-ben megosztva vehette át az elismerést, amelynek az idén Esther Duflo lett a második női kitüntetettje.
A magyar születésű tudósok közül 1994-ben az amerikai John C. Harsanyit (Harsányi János, 1920-2000) ismerték el megosztott közgazdasági Nobel-emlékdíjjal "a nem kooperatív játékok elméletében az egyensúly-analízis területén végzett úttörő munkásságáért".
2018-ban az amerikai William D. Nordhaus és Paul M. Romer vehette át a közgazdasági Nobel-emlékdíjat "a világgazdaság hosszú távú fenntartható növekedésével" kapcsolatos munkásságáért.