Két évtizede nagyjából 20 ezer milliárd dollárra rúgott a világ országainak kormányzati tartozása. Most viszont, 2019-re, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint a világ adósságállománya minden korábbinál magasabbra,
eddig soha nem látott történelmi mértékre ugrott.
Eszerint a globális kormányzati tartozások mértéke, elérve a világgazdaság GDP-jének 82 százalékát,
69,3 ezer milliárd dollárra nőtt.
Egyáltalán nem biztos, hogy ezt a bődületes számot van értelme forintra váltani, de ha megtesszük, akkor nagyjából 21 ezer, szorozva ezerrel, milliárd forintot kapunk.
Ha ezt a felfoghatatlan számot vizuálisan ábrázolva lebontjuk a világ országaira, akkor azt látjuk, hogy a világ legtöbb tartozást felhalmozó országa továbbra is az Egyesült Államok, mely egymaga a végösszeg közel harmadát, 21 ezer millárd dollárt tudhat magáénak.
Egészen pontosan, a november 12-i közlés szerint ennyit: 23.015.089.744.090,63 dollárt.
Ez az elsőre ijesztő szám természetesen kontextus nélkül valóban az maradhat, ám közben nem szabad elfeledkezni arról, hogy az USA jelenleg továbbra is a világ vezető gazdasága, a globális GDP jelentős hányadáért felel. Adósságállománya saját GDP-jének 104 százaléka, ami ekkora gazdaság esetében kezelhető arányt jelent. Hasonlóképp Japán rekordmértékű, saját GDP-jéhez képest 237 százalékos adósságállományánál tudni kell, hogy ennek jelentős része belföldi adósság, ami lényegesen csökkenti az ország gazdasági kiszolgáltatottságát.
Lássuk tehát, hogyan oszlik meg ez a hatalmas szám az országok között!
Az ábrán ott van Magyarország is, de csak alig észrevehetően, hiszen Magyarország a világ teljes állami adósságállományából mindössze 0,2 százalékkal veszi ki a részét:
További érdekesség, hogy
a globális adósság 90 százaléka Észak-Amerika, Ázsia csendes-óceáni térségeire, valamint Európára koncentrálódik.
Afrika, Dél-Amerika és a világ többi része a teljes adósság alig 10 százalékáért felel.
Sorrenben pedig az első három helyen álló ország adósságállományukat tekintve: