Megugrott a fizetési bizalom a cégek között Kelet-Európában

üzletember, üzletkötés
16581358 - business people shaking hands make deal and sign contract
Vágólapra másolva!
Kiugró mértékben, 73 százalékkal nőtt a vállalatok közötti hitelezés Kelet-Európában tavalyhoz képest az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint. Az 1500 magyar és kelet-európai vállalat bevonásával készült, Fizetési Szokások Barométere című tanulmány szerint míg tavaly a B2B kereskedelemben a cégek az ügyletek 38,8 százalékában adtak halasztott fizetést a vevőiknek, addig az idén a tranzakciók 67,2 százaléka történt hitelre. A listát Szlovákia vezeti 91,5 százalékkal, Magyarország 77,8 százalékkal a harmadik helyen áll a régióban, míg Bulgária az utolsó, 33,6 százalékkal.
Vágólapra másolva!

Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója szerint "Idén a kelet-európai cégek átlagosan 37 napot adtak a vevőknek a számlák kiegyenlítésére, ami három nappal több, mint 2018-ban. Érdekesség, hogy

míg a török szállítók 59 napot adnak a fizetésre". A felmérés szerint Bulgária az egyetlen olyan régiós ország, ahol az idén hamarabb kell kifizetni a számlákat, mint tavaly.

A felmérés kimutatta, hogy

a tavalyihoz képest a régióban javult a fizetési fegyelem:

a számlák 73,3 százalékát fizették ki időben, míg egy évvel korábban ez az arány még csak 64,3 százalék volt. Ugyanakkor a cégek több mint egyötöde még mindig késve fizet, az átlagos késés 11 nap. A legfegyelmezettebbek a bolgár és a román vevők (a késve kifizetett számlák aránya 18,2 és 18,7 százalék), míg a törökök a legkevésbé precízek (41,5 százalékos késve fizetés).

A térség vállalatainak 39 százaléka előzetesen tájékozódik a vevői hitelképességéről, még mielőtt szállítana a partnereinek.

A cégek 36 százaléka fizetési emlékeztetőt küld, amennyiben a számláját nem egyenlítették ki határidőre. Ebben a cseh (68 százalék és 52 százalék), illetve a szlovák (57 százalék és 53 százalék) vállalatok a legaktívabbak. A régióban a román vállalkozások kötnek hitelbiztosítást a legszívesebben (40 százalék, Kelet-Európa átlaga 20 százalék).

Jelentősen nőtt a vállalatok egymás közti hitelezése a régióban Forrás: 123RF

A szektorokat tekintve a feldolgozóiparban a leghosszabb a fizetési határidő (átlag 41 nap), ezt követi a kereskedelem (36 nap), és a szolgáltatóipar (33 nap). – „2019-ban a kereskedelemre volt a leginkább jellemző a késve fizetés. Az országokat tekintve a lengyel építőipar és elektronikai gyártóipar, illetve a cseh közlekedési ágazat hitelkockázati megítélése romlott a leginkább. Hasonló a helyzet a török agrárélelmiszeriparban, ahol a számlák felét nem fizetik ki határidőre" – mondta az országigazgató.

A behajthatatlan követelések aránya a feldolgozóiparban a legnagyobb (1,8 százalék), a szolgáltatásokban és a kereskedelemben a vevők a számlák 1,5 és 1,4 százalékát nem fizették ki.

A vállalatok nagysága szerinti csoportosítás azt mutatja, hogy

a nagyvállalatok hajlandók a leghosszabb határidőt, 50 napot adni a vevőiknek a fizetésre

(kkv-k 39 nap, mikrovállalkozások 32 nap).

A behajthatatlan számlák tekintetében a nagyvállalatok bukják a legnagyobbat, hiszen összes kibocsátott számláik 2,8 százalékát soha nem egyenlítik ki a vevőik, ez 1,5 százalékos romlás az egy évvel korábbi szinthez képest. A mikrovállalkozásoknál ez a mutató 1,3 százalék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!