Miközben az olajár alakulása alapvetően határozza majd meg az orosz gazdaság jövőjét, a Russian Direct Investment Fund (RDIF) elemzői alapvetően optimisták Oroszországgal kapcsolatban.
Az OPEC államaival fennálló szövetségi rendszer (OPEC+) ugyanis lehetőséget teremt arra, hogy az olajhatalmak közbelépjenek a piacon, ha ezt a folyamatok indokolják.
Épp ezért úgy tűnik, az olajár a következő időszakban stabil lesz, ami arra utal, hogy az orosz piacon is folyamatos növekedés várható – mondta a CNBC-nek Kirill Dimitrijev, a RDIF szuverén vagyonalap vezetője.
Az orosz olajár-függőséget erősíti, hogy szerdán a második legnagyobb orosz hitelintézet, a VTB Bank vezetője jelezte, 2020-ban az alacsonyabb olajár jelentheti a legnagyobb kockázatot az ország gazdasága számára.
Andrej Kosztin szerint ugyanis Oroszország annak ellenére is erősen függ a nyersanyagtól, hogy a kormány folyamatosan igyekszik diverzifikálni a gazdaságot.
Dimitrijev viszont arra alapozza az optimizmusát, hogy bár az olajpiac globális keresleti oldalán lehetnek zavarok és kedvezőtlen fejlemények, a kínálati oldalon az OPEC+ közbe tud lépni, és képes stabilizálni az árfolyamot, ha ez szükséges.
Az olajár egyébként a nagy zuhanások ellenére is emelkedett 2016 végéhez képest, ami nem kis részt annak tudható be, hogy az OPEC és külsős szövetségesei megállapodtak a kitermelés csökkentésében, annak érdekében, hogy egyensúlyba hozzák a keresletet és a kínálatot.
A nemzetközi benchmarknak számító Brent típusú kőolaj jelenleg hordónként 60 dollár körül mozog, mindazonáltal sokan fogalmaznak meg aggodalmakat azzal kapcsolatban, hogy a globális kereslet akadozni fog, ahogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború negatív hatást gyakorol a világgazdaság növekedésére.
A jelenlegi OPEC+ kitermelés-csökkentési megállapodást decemberben vizsgálhatja majd felül a szervezet, amikor a tagok újra találkoznak. Eközben a Reuters kedden úgy értesült, hogy
Oroszország valószínűleg nem kötelezné el magát egy mélyebb kitermelés-csökkentés mellett,
figyelembe véve a jövő évre várt gyenge növekedési kilátásokat.