A legnagyobb amerikai befektetési bank szakértői nekiláttak, hogy áttekintsék, mely befektetési területek hódíthatnak jövőre az Egyesült Államokban. Az elemzők kiindulási pontja az, hogy az amerikai gazdasági növekedési indikátorok érdemben javultak az elmúlt néhány hónapban, aminek következtében a pénzintézetnél felpörgött a kockázatvállalási hajlandóság – idézi a MarketWatch az elemzőcsapat fejének véleményét.
Nikolaos Panigirtzoglou kiemelte,
az amerikai feldolgozóipari adatok, a munkaerőpiac ereje, valamint a csökkenő recessziós kockázatok egyaránt bizakodásra adnak okot az USA általános gazdasági teljesítményével kapcsolatban.
Ráadásul az elemzők szerint a történelmi tapasztalatok is arra utalnak, hogy a következő időszakban erősödhet az amerikai részvénypiac. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis az idén megszakította a kamatemelési ciklusát, és háromszor is visszavágta az irányadó rátát. A JPMorgannél hangsúlyozták, amikor az 1995-96-os ciklusban a Fed szintén kamatcsökkentéssel korrigálta a pályáját, a részvénypiac nagyjából 5 százalékot emelkedett a rákövetkező hat hónapban.
Az 1996-os rali megismétlődéséhez azonban szükség lesz az amerikai fogyasztók erős vásárlási kedvére, a feldolgozóipar jó teljesítményére, valamint a munkaerőpiac stabilitására – utóbbi egyébként igen jól teljesít, ahogy a munkanélküliség novemberben 50 éves mélypontra süllyedt.
Ezzel együtt egy komolyabb piaci átrendeződés is jöhet 2020-ban a bank szakértői szerint.
Jelentős összegek indulhatnak meg ugyanis a kötvényalapok felől a részvényalapok felé, miután az elmúlt időszakban a befektetők nagyjából 203 milliárd dollárt vettek ki a globális részvényalapokból, és 789 milliárdot toltak be a kötvényalapokba.
A másik fontos terület a mezőgazdaság lehet.
Ehhez a banknál úgy számolnak, hogy enyhülni fog jövőre a kereskedelmi feszültség az USA és Kína között
– ezt az elmúlt napok fejleményei és kommunikációi amerikai és kínai oldalról egyaránt megerősítették.
Következésképpen az elemzők úgy látják, érdemes pozitívan fogadni a mezőgazdasági nyersanyagokra, de olyan indexeken keresztül, melyek kellően diverzifikáltak ahhoz, hogy megfelelő védelmet biztosítsanak a szokásostól eltérő árfolyamkilengésekkel szemben.
Emellett a JPMorgan a jövő év legnagyobb kockázatára is felhívta a figyelmet. Ez pedig a novemberben esedékes amerikai elnökválasztás lesz.
A bank elemzőinek véleményéből az olvasható ki, hogy a befektetőknek érdemes felkészülniük egyfelől a választás különböző lehetséges kimeneteleire, illetve arra is, hogy a választások közeledtével megerősödhetnek a piaci kilengések. Ez alapján végső soron érdemes olyan pozíciókat fölvenni, melyek kellő fedezéket jelentenek az esetleges nagyobb mozgások ellen.