A legnagyobb befektetési alapok majdnem felénél úgy számolnak a szakértők, hogy a részvénypiac negatív korrekciót produkálhat 2020-ban – derül ki a Natixis felméréséből. A szervezet 500, összesen 15 ezer milliárd dollárnyi tőkét menedzselő alapkezelőt kérdezett meg 29 országból.
Az idei kutatás azt hozta ki, hogy a befektetők 48 százaléka tart a részvénypiac gyengülésétől, míg tavaly ilyenkor ez az arány 41 százalék volt.
Az amerikai S&P 500 részvényindex egyébként idén eddig nagyjából 25 százalékot emelkedett, míg az MSCI World index 22,4 százalékos pluszban van.
Ezzel együtt a nagy alapkezelők a kivárás stratégiáját választják, és egyelőre nem gondolják, hogy komolyabb lépéseket kellene tenni. Ezt támasztja alá, hogy a felmérés szerint az eszközkitettségeken egyelőre nem változtatnak a nagybefektetők. Következésképpen, úgy tűnik, a piaci szereplők látják a kockázatokat és a veszélyeket, de olyan sok a bizonytalanság, hogy egyelőre még nem tudják, pontosan milyen irányba kellene elmozdítani a stratégiáikat.
A meglévő befektetések pedig arra utalnak, hogy a válaszadók csak minimálisan fogták vissza a részvény- és kötvénybefektetéseiket az elmúlt időszakban. A részvénypiaci kitettség 36,5 százalékról 35,8 százalékra, míg a kötvénypiaci 39,1 százalékról 38,7 százalékra süllyedt.
A legnagyobb nyertes az úgynevezett „alternatív befektetések" kategóriája lett,
melybe olyan területek tartoznak, mint az ingatlanok, az infrastrukturális befektetések vagy a hedge fundok. Ezek aránya 18,7 százalékra emelkedett a portfóliókban a korábban mért 17,5 százalékról. Ez nettó értéken hozzávetőleg 180 milliárd dollárt jelent a 15 ezer milliárdos teljes összegből.
A Natixis által megkérdezett szereplők úgy látják, a globális politikai fejlemények jövőre is erősen befolyásolják majd a piaci alakulásokat.
A válaszadók 64 százaléka például úgy látja, a jövőre esedékes amerikai elnökválasztás lehet a piaci volatilitás egyik legfőbb forrása.
Összességében a véleményekből az derül ki, hogy a nagy intézményi befektetők a világgazdaság lassulására számítanak (előbb vagy utóbb), de a recessziós jelezések ellenére még mindig bizonytalanok abban, milyen pozíciókat éri meg fölvenni a piacokon.