Miközben az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus negatív hatást gyakorol világgazdaság egészének növekedésére, a feltörekvő piacok, illetve azok részvényei, tartósan stabilak maradtak a viharokban is. Ebben a hónapban látható volt, hogy a kereskedelmi háború enyhülésének kilátásai újra megnövelték a kockázatvállalási hajlandóságot a befektetők körében.
Ennek eredményeként egyre többen mozdultak el olyan, hagyományosan biztonságos menedéknek tartott eszközöktől, mint az állampapírok vagy az arany.
Itt jönnek be a képbe a feltörekvő piaci részvények. Bár a geopolitikai feszültségek tartós piaci volatilitást idéztek elő, a feltörekvő eszközök mégis pozitív kilátásokkal bírnak – mondta a CNBC-nek Chetal Sehgal, az Andrew Ness portfólió menedzsere.
A háttérben az áll, hogy a világ nagy központi bankjai kamatcsökkentéseket hajtanak végre, ráadásul Indiában idén már ötödik alkalommal csökkentette a jegybank az irányadó kamatszintet. Az Európai Központi Bank és az amerikai Federal Reserve szintén lazító intézkedéseket hajtott végre az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy ösztönözze a gazdaságokat.
Ráadásul Sehgal úgy számol, hogy ez a trend folytatódik majd nagyobb feltörekvő gazdaságokban is, mint India, Brazília, Oroszország vagy Mexikó. Ehhez jönnek még, hogy a feltörekvő piacokon javuló vállalati eredményekre lehet számítani. Ez pedig a részvénybefektetőknek elég jó hír, tekintettel arra, hogy jelenleg a feltörekvő részvények erősen alulértékeltek – tette hozzá az elemző.
Mindazonáltal a feltörekvő piaci részvények sem voltak teljesen immunisak a piaci volatilitással szemben az elmúlt hónapokban.
Az MSCI Emerging Market index (amely globálisan méri a feltörekvő részvények teljesítményét) 6 százalékot gyengült az elmúlt hat hónap során, azonban az idei év egészében 6 százalékos az emelkedés. Ezzel együtt számos elemző számít arra, hogy a feltörekvő eszközök jobban teljesítenek majd, mint a fejlett piaci eszközök.
Következésképpen úgy tűnik, egyre inkább megváltozik a dinamika a feltörekvő és a fejlett piacok között.
A világgazdasági lassulástól való félelem ugyanis nagyobb arányban vált kis gyengélkedést a fejlett piaci eszközök körében, miközben a befektetők egyre vonzóbbnak látják a feltörekvő papírokat.