A karácsony vízkereszt napjával ér véget, hagyományosan tehát ezen a napon szokás lebontani a karácsonyfákat. Attól azonban óvva intenek mindenkit, hogy még ezen a napon is csillagszórót gyújtson valaki a fán, hiszen az akár már novemberben kivágott fenyők mostanra egészen biztosan csontszárazak.
Nem véletlen, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is arra figyelmeztet, hogy a karácsonyfák jellemzően januárban emelik meg a lakásokban keletkezett tűzesetek számát
- hívta fel a figyelmet a Pénzcentrumnak Dóka Imre tűzoltó főhadnagy. Korábban, a Pénzcentrumhoz eljuttatott biztosítási esetleírásokból ráadásul az is kiderül, hogy a szülők ekkor már engedik a gyerekeknek egyedül meggyújtani a gyertyákat és a csillagszórókat, ami könnyen vezet katasztrófához.
Aki biztosra akar menni, az követve a hagyományokat, vízkereszt napján bontsa le a karácsonyfáját, és a lehető legtudatosabban, a szabályokat betartva szabaduljon meg a fenyőtől. De mire kell figyelni a karácsonyfa kidobásakor, illetve miként lehet elkerülni az 50 - 300 ezer forintos büntetést? Ezt vettük sorra!
Évről évre hallani olyan eseteket, hogy lakóházakból, akár óriási magasságokból emberek hajigálják ki a karácsonyfáikat. Ez azonban szörnyen veszélyes, hiszen elég egy véletlenül arra tévedő ember, és akár tragédia is lehet a lustaság végkimenetele. Ha már sikerült felvinnie valakinek a karácsonyfának való fenyőt, akkor vegye arra is a fáradságot, hogy a lehető legkörültekintőbben jár el akkor is, amikor lebontja azt.
Aki az előírtaknak nem megfelelően dobja ki fenyőjét, tetten érés esetén
köztisztasági szabálysértési eljárásba fogható, aminek a helyszíni bírsága 5 - 50 ezer forint között lehet. Feljelentés esetén azonban a szabálysértési hatóság akár 300 ezer forintra is büntethet.
Köztisztasági szabályt (196. §473) sért, aki
Budapesten a karácsonyi ünnepeket követően az FKF szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat. A logisztikai feladat pedig nem mindennapi, hiszen
a becslések szerint mintegy 500 - 600 ezer darab fenyő kerül ki az utcákra,
ezt a mennyiséget kell kezelni, illetve a hasznosításukat megoldani.
A társaság tapasztalatai szerint egyébként vízkeresztet, azaz
január 6-át követően kezdődik az igazi kihelyezési dömping, amely általában 1-1,5 hónapig tart.
Ilyenkor úgynevezett fenyőfajáratok szállítják el a már feleslegessé vált karácsonyfákat. Ezt megelőzően, illetve ezt követően a normál hulladékszállító célgépek gyűjtik össze a fákat. A társaság arra is felhívja a figyelmet, hogy
a lakosság több lehetőség közül is választhat: a kukák mellé, vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikére teheti ki a fákat. Az első esetben azonban figyelni kell arra, hogy ne akadályozzák sem a gyalogosokat, sem az úttesten a parkolást, illetve az autók forgalmát.
A lakosok egyébként kijelölt gyűjtőhelyekre is elvihetik a fáikat, az ilyen helyek listáját a társaság honlapján, kerületi bontásban találhatják meg az érdeklődők.
A szervezet arról is beszámolt, hogy a kiszolgált fenyőket először aprítják, majd ezt követően a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. A fenyőfa a magas gyantatartalom miatt ugyanis kitűnő tüzelőanyag, amelyből az elégetéssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak fűtési hőt és villamos áramot.
Bár a fenyőfák kitűnő tüzelőanyagok, a tisztifőorvos korábban arra hívta fel az ünnep végeztével a figyelmet, hogy a helytelen lakossági tüzelés az egyik legjelentősebb forrása a szálló pornak, illetve számos légszennyező anyagnak.
Ezért arra figyelmeztetett, hogy a nem megfelelően feldolgozott fenyőfajták magas gyantatartalmuk miatt károsíthatják is a tüzelőberendezéseket, illetve a kéményeket. Éppen ezért senkinek nem éri meg kockáztatni egy kis plusz tüzelőanyag miatt.
Ahogy arról az eddigiekben írtunk, sokan egyszerűen csak a szemétbe dobják a fenyőfát, így karácsony után rengeteg fa landol a kukák mellett. Azoknak, akiknek kertjük vagy kisebb földjük van, éppen ezért érdemesebb lenne újrahasznosítaniuk a fenyőt. Elsőre talán ez furának tűnhet, pedig elég sok hasznos dolgot készíthetünk az ünnepi fából - írja a HelloVidék: