2019 áprilisában számolt be a Reuters arról, hogy a kanadai székhelyű Lucara Diamond a felszínre hozta minden idők második legnagyobb nyersgyémántját.
A botswanai Karowe melleti bányából egy teniszlabda nagyságú,
összesen 1758 karátos, 352 grammos drágakő került elő.
Akkor a hír hatására a cég részvényei kilőttek, egy nap alatt 6,3 százalékot emelkedett a vállalat értékpapírjainak ára.
Ennél mindössze egy nagyobb nyersgyémánt ismert,
az 1905-ben felfedezett 3106 karátos Cullinan-gyémánt.
Azt a gyémántot akkor több részre vágták szét, és a kilencköves kollekció a brit uralkodóház birtokában van.
Az áprilisban felszínre hozott gyémánt eddig a kanadai bányászvállalat tulajdonában volt, mindössze annyi történt a drágakővel, hogy Sewelo (ritka felfedezés) névre keresztelték júliusban.
Azonban a napokban új tulajdonosra lelt Sewelo, amelyet nem feltétlenül egy olyan vállalat vett meg, amelyre első körben gondolnánk.
A gyémántot szerette volna megszerezni Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere is, de a brit királyi család is versenyben volt, amely ékkövet keres egy új tiarájának. A New York Times szerint próbálkozott még a holland De Beers csoport is, azonban hiába a nagy licitháború,
az új tulajdonos végül a Louis Vuitton lett.
A Louis Vuitton alig egy évtizede áttette székhelyét az ékszerkereskedéséről is híres párizsi városrészbe, a Place Vendôme-ba. A Louis Vuitton anyavállalata, az LVMH (Dior, Moet, Hennessy, Tiffany) az elmúlt években agresszív piaci terjeszkedésbe kezdett,
és nem csupán egy szereplője akar lenni az ékszerpiacnak, hanem komolyabb terveket sző.
A Louis Vuitton tulajdonosa elégedetten nyilatkozott az adás-vétel után, és örül, hogy sikerült meglepni a vetélytársakat. Szerinte a lépés felpezsdíti majd az iparágat.
Azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy hány dollárt adtak a drágakőért.
Iparáig szakértők szerint kevesebb mint 10 ember él a Földön, aki képes ekkora méretű követ szakszerűen megcsiszolni, és azt valódi drágakővé formálni.
A tranzakció szépsége is ebben a fázisban rejlik, ugyanis egy elhibázott csiszolás könnyen óriási veszteséget okozhat a gyémánt tulajdonosának.
A Lucara amúgy az elmúlt években kifejezetten nagy gyémántokat adott el, 2015-ben 63 millió dollárért értékesítették a 813 karátos Constellationt, míg a Lesedi La Rona (302 karát) 2016-ban 53 millió dollárért kelt el.