Devizahitelesekre utaztak, gigabírság lett a vége

árfolyamgát, forintosítás
Lejárt az 5 éves védett időszak, készülhetnek a devizahitelesek
Vágólapra másolva!
Az MNB 111 millió forint bírságot szabott ki a Magyar Adósságrendező Zrt.-re engedély nélküli alkuszi tevékenység, s az értékpapírok forgalomba hozatalára vonatkozó szabályok megsértése miatt. A tevékenységben érdemben közreműködő B. Péter magánszemély 12 millió forint összegű büntetést kapott.
Vágólapra másolva!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárást folytatott a budapesti székhelyű Magyar Adósságrendező Zrt. tevékenységének áttekintésére, egyebek közt azt vizsgálva, hogy a társaság végez-e üzletszerűen – a hitelintézeti törvény szerint jegybanki engedélyhez kötött – pénzügyi közvetítői, alkuszi tevékenységet. Eljárása során az MNB 2019 márciusában kelt végzésében már ideiglenes intézkedésként

megtiltotta a Magyar Adósságrendező Zrt.-nek bármiféle jogosulatlan tevékenység végzését, a társaságról a jegybank a honlapján figyelmeztetést is elhelyezett, illetve büntető feljelentést tett és az adatvédelmi hatósághoz is fordult az ügy kapcsán.

A Magyar Adósságrendező Zrt. jogosulatlanul végzett mediátori szerepet a devizahitelesek számára Forrás: Pixabay

Mint a jegybanki vizsgálat feltárta, a társaság úgynevezett „mediációs tevékenysége" során üzletszerűen, tevékenységéért díjat felszámítva

több száz, deviza alapú jelzáloghitellel rendelkező magánszemély esetében – azok megbízásából, helyettük eljárva – működött közre hitel- és kölcsönszerződéseik módosítása érdekében az érintett pénzügyi intézményeknél.

A Magyar Adósságkezelő több helyen is népszerűsítette a szolgáltatását Forrás: AFP

A társaság több honlapon népszerűsítette az általa nyújtott szolgáltatást. Mindez üzletszerű pénzügyi szolgáltatás közvetítési tevékenységnek, nevezetesen alkuszi tevékenységnek minősül, de a Magyar Adósságrendező Zrt.-nek nem volt jegybanki engedélye erre. Működése így alkalmas volt a károkozásra, s a pénzügyi rendszerbe vetett közbizalom megingatására.

A Magyar Adósságrendező Zrt. megsértette az értékpapírok zártkörű forgalomba hozatalát követő – a tőkepiaci törvény szerinti – bejelentési kötelezettségre vonatkozó rendelkezéseket is. B. Péter kezdeményező, irányító, szervező funkciót töltött be a tevékenység során, érdemi tárgyalásokat folytatott a pénzügyi intézményekkel az adósok érdekében, aktívan közreműködött az adósok korábbi szerződéseinek módosításában, így nélküle a jogsértés nem, vagy csak szűkebb körben valósulhatott volna meg.

Újabb brókercégre csapott le az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jogszerű működés helyreállításáig, de legfeljebb hat hónapra felfüggesztette a Sinus-Fair Corporate Zrt. befektetési szolgáltatásra, illetve befektetési elemzésre, pénzügyi elemzés kiegészítő szolgáltatásra vonatkozó engedélyét, s rendkívüli adatszolgáltatásra kötelezte a céget. A társaság olyan értékpapírokat kínált lakossági ügyfeleknek, amelyeket csak szakmai befektetőknek lehetett volna értékesíteni, s hazai forgalmazásukra nem is volt engedély.

Mindezért

az MNB 110 millió forint bírságot rótt ki a Magyar Adósságrendező Zrt.-re a jogosulatlanul végzett alkuszi tevékenységért, s 1 millió forintot a tőkepiaci törvény megsértéséért. B. Péter közreműködése miatt 12 millió forint büntetést kapott.

Az MNB azonnali hatállyal megtiltotta a jövőre nézve a társaság számára az engedély nélküli pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzését is.

A Magyar Nemzeti Bank székháza a főváros V. kerületében, a Szabadság téren Forrás: MTI/Jászai Csaba

A bírság összegénél súlyosító tényezőnek számított, hogy

a Magyar Adósságrendező Zrt. hosszabb ideig, jelentős számú adós számára, s professzionális intézmény látszatát keltve működött.

A társaság egy 2017. évi kérelmére emellett az MNB állásfoglalásban rögzítette, hogy e szolgáltatás felvetheti az alkuszi tevékenység végzését, ám ezt a Magyar Adósságrendező Zrt. figyelmen kívül hagyta. B. Péter esetében enyhítő körülménynek minősült, hogy a vizsgálat során segítette a tényállás feltárását.

Az alkuszok az ügyfelekkel kötött megbízási szerződések alapján, azok nevében választanak ki megfelelő pénzügyi intézményt, és segítik elő a vele való szerződéskötést. Tevékenységük során szigorú üzleti megbízhatósági, fogyasztóvédelmi és egyéb követelményeknek kötelesek megfelelni. Rendelkezniük kell a tevékenységükből eredő károk fedezésére szükséges felelősségbiztosítással, megfelelő induló tőkével, vezető állású személyeiknek pedig szakmai végzettséget és gyakorlatot kell igazolni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!