Ma már a mezőgazdaságban is egyre jobban terjednek a különféle, okostelefonokra tervezett statisztikai vagy mérési célú applikációk, melyek a hozzá tartozó szenzorokkal vagy adatbázisokból segítik a gazdák munkáját. Az Origo is több alkalommal számolt már be ilyenekről, így például a szarvasmarhák digitális mérlegéről, mely egy magyar találmány, vagy olyan mobilapplikációkról, melyek a vetéstől a permetezésen és öntözésen keresztül egészen a betakarításig segítik a gazdák munkáját.
Most egy hasonló újdonságról számolt be a Hellovidek.hu, amely ráadásul magyar fejlesztés eredményeképpen született meg.
A húsmarhatartásban az egyik legfontosabb információ az, hogy a termékenyítési időszakban mennyire sikeres a bikával történő fedeztetés, hiszen
ez adja a következő évi szaporulat alapját, ez az egyetlen árbevételi forrása egy húsmarhatartónak.
Ráadásul, bármilyen fontos is, erre vonatkozó információt nehéz gyűjteni és elemezni.
A bikanyakörvnek nevezett találmány, mely okosnyakörvnek is hívható, erre a problémára készül választ adni. Lukács László, a nyakörvet fejlesztő startup, a Juravet Kft. ügyvezetője a lapnak elmondta, hogy ezt az információt a gazdák eddig egyszerű megfigyeléses módszerrel gyűjtötték be, ami bizonytalanságot okozott. Utólag ugyan pontosan is begyűjthetők információk a vemhességről, de ha az elmaradt, akkor már nincs mit tenni.
Ebben segít a bikanyakörv, hiszen
ennek segítségével a gazdák még a fedeztetést követően, tehát a megterményítési időszakban kapnak információt arról, hogy a fedeztetés sikeres volt-e, ezáltal be tudnak avatkozni,
megelőzve azt a kárt, amivel csak később szembesülnének.
A bikanyakörv tulajdonképpen a chipolvasó, ami képes a tehenek fülében lévő chipből információkat kiolvasni, majd továbbítja azokat a gazda mobilkészülékére. A tenyésztő ezekből az adatokból tudja megállapítani, hogy a termékenyítési időszakban van-e ivarzási aktivitás, bikaaktivitás, fedezési esemény és ezekből az adatokból tudják kiszűrni azt is, hogy történt-e vemhesülés.
A bikanyakörv fejlesztése négy évig tartott és mintegy 80 millió forintba került.
A sorozatgyártott kész termék várhatóan 2020 őszén jelenhet majd meg a hazai és a nemzetközi piacon.
Forrás: Hellovidek.hu