A Kutyaszemmel program alapját adó országos reprezentatív kutatás szerint imádjuk az ebeket – minden harmadik háztartás kutyás –, ennek ellenére közel 10 ezer kutya egész életét rácsok mögött tölti. A menhelyeken pedig az egyik legégetőbb probléma az anyagi források hiánya. Az összes menhelyre jutó hivatalos támogatás 2019-ben mindössze 40 millió forint volt, emiatt ezeknek az intézményeknek magánadományok nélkül lehetőségük sincs a túlélésre.
A helyzetet segítendő indította el a pénzintézet a Kutyaszemmel össztársadalmi összefogásra épülő gyűjtési akcióját.
A kampány, ami láthatóan mélyen megérintette a magyarokat, összesen három adományozási szakaszból állt és különböző csatornákon zajlott.
Összesen 12,9 millió forint gyűlt össze:
9,6 millió forint online gyűjtésből, 1,8 millió forint sms-ből és telefonhívásokból, valamint 1,4 millió forint az ország 32 pontján kihelyezett adománygyűjtő perselyekbe.
Ezzel elköteleződtünk a felelős kutyatartás és a menhelyi kutyáknak szóló valódi segítségnyújtás mellett. Tényleges változásokat szeretnénk elérni, ami ezzel a példátlan társadalmi összefogással és a kiemelkedően magas pénzösszeg összegyűjtésével meg is valósult. Idei terveink között szerepel, hogy folytatjuk a megkezdett munkát"
– nyilatkozta Köhler Beáta, a cég marketingigazgatója.
A menhelyek a befolyt összeget elsősorban élelmiszerre, állatorvosi számlák és speciális műtétek kiegyenlítésére, működési-, fejlesztési- és infrastrukturális költségekre fordították. Idén még egy problémás területen sikerült az előrelépés: elindult egy ivartalanítási program, ami a nem kívánt kutyaszaporulatok megelőzésére fordított figyelmet, így
legalább 1.400 kutya nem kerül utcára ebben az évben.
A programhoz számos kutyabarát véleményvezér, újságíró és szakmai partner csatlakozott. Közel 50 ismert ember szállt be, köztük olyan művészek, mint Kamarás Iván, Tenki Réka, Epres Attila, Pokorny Lia, Szinetár Dóra, Keresztes Ildikó és Király Linda. Közel 190 cikk foglalkozott a témával a sajtóban, így a menhelyen élő kutyák nehéz helyzete többmillió emberhez ért el.
Neves együttműködők, többek között Csányi Vilmos etológus professzor és Korom Gábor, a Tükör módszer alapítója is szakmai állásfoglalásokkal hitelesítették a program üzeneteit.
A nagyvállalatok megjelenése az állatvédelmet érintő támogatásokban rendkívül alacsony. A jellemző forgatókönyv itthon az, hogy a lakosság és más civil szervezetek a menhelyek elsődleges segítői, a cégek csupán harmadik helyen lépnek be a szerepvállalásba. Ezért is nagy jelentőségű, hogy a Cofidis egy olyan adománygyűjtést támogatott, ami közel 13 millió forinttal 40 menhely munkáját segítette. Ilyen még nem fordult elő a hazai állatvédelmi nonprofit szektorban"
– fejtette ki Wieden Kriszta, a Hangya Közösség képviselője mint a Kutyaszemmel program szakmai partnere.
A program nagykövete, Magyarósi Csaba négy edukatív videóval szólított meg több mint félmillió embert,
testközelből is bemutatva az ország egyik legszegényebb menhelyének helyzetét. A program egyik kiemelt szakmai együttműködője a Noé Állatotthon, akik a kampány indulásakor helyszínt biztosítottak a véleményvezérekkel közös menhelyi kutyasétának és három darab érzékenyítő videó forgatásának.