A játékot készítő Electronic Arts (EA) videojáték-fejlesztő cégnek több mint 5 milliárd dollárnyi bevételt hozott a The Sims.
A játékot Will Wright játéktervező álmodta meg,
aki már letette nevét a szakmában az 1989-ben kiadott SimCity-vel – amiben a játékosok egy várost építhettek fel és irányíthattak –, amit a Jeff Braunnal közösen alapított Maxis vállalat dobott piacra.
A SimCity-t közel kétmillió példányban adták el, és több, kevésbé sikeres szimulációs játék követte, mint a SimFarm vagy a SimCopter.
A cég 1995 júniusában debütált a tőzsdén, majd 1997-ben felvásárolta az EA egy tőzsdei csere révén, amelyben a Maxist 125 millió dollárra értékelték.
A Maxis fejlesztői a SimCity sikere után a The Sims játékkal kezdtek el foglalkozni, ahol a játékos istenként irányíthatja játékbeli karaktereit, ugyanakkor maguk a fejlesztők is szkeptikusak voltak a játék sikerét illetően, mivel a játékosok miért vennének olyasmit, ahol a mindennapi élet dolgaival – főzés, takarítás, munka – kellene foglalkozni.
Ráadásul ebben az időben a grafika és a játékmenet is egyre fontosabbá vált a vásárlók számára, így érthetetlen volt, hogy Wright miért ragaszkodik egy digitális babaház elkészítéséért.
Ugyanakkor a The Sims egyik nagy sikerét az jelentette, hogy a játék kortalannak bizonyult, mert gyerekek és felnőttek egyaránt tudtak vele játszani. A játék 2000 február 4-én került a boltokba, és hamar az eladási listák élére került, olyannyira, hogy az ezt követő években számos bővítési csomagot kellett megjelentetni.
A játékból 1,7 millió példányt adtak el, és 72,9 millió dollárnyi bevételt termelt.
Ráadásul 2001-ben további 1,48 millió példányban kelt el, ezzel az Egyesült Államok legnépszerűbb számítógépes játékává vált. 2005-ban pedig 16 millió példány fogyott el világszerte.
2016-ig közel 200 millió The Sims játékot adtak el világszerte. És a debütálás óta eltelt húsz évben a játékot további három folytatás, számos önálló konzol játék, valamint mobilverzió is követte.