A svájci frank csütörtökön 4 és fél éves csúcsra (1,06-os szintig) emelkedett az euró ellenében. Ezzel az alpesi deviza egyre közelebb kerül ahhoz a szinthez, ahol a központi bank már úgy érezheti, a túl erős fizetőeszköz elkezdi rombolni az exportfüggő svájci gazdaság kilátásait – írja a Reuters.
A frank erősödésének katalizátorát egyébként az adja, hogy a múlt hónapban Svájc felkerült az USA figyelő listájára, amely azokat az országokat tömöríti, amelyek esetlegesen manipulálhatják a fizetőeszközeiket.
A befektetők ezt követően elkezdtek arra számítani, hogy a svájci jegybank a jövőben sokkal kevésbé fogja korlátozni a frank mozgását.
Ehhez jön még, hogy az eurózóna gazdaságával kapcsolatos aggodalmak szintén erősítik a frankot az euróval szemben. Mindez pedig 2 százalékos plusz profitot eredményezett az elmúlt hónapban azon hedge fundoknak, amelyek a frankra fogadtak az euró ellenében.
A másik oldalon viszont vannak olyan befektetők, akik úgy számolnak, az euró frankkal szembeni gyengülése ma már túlzottnak mondható, és arra lehet számítani, hogy a svájci központi bank meg fogja állítani a frank erősödését – az inflációra és az exportra nehezedő kellemetlen nyomás miatt.
Noha egyes mérések szerint a frank jelenleg legalább 4 százalékos túlértékeltséggel forog a devizapiacon,
a frank erősödésére felvett pozíciók könnyen veszélybe kerülhetnek, ha a jegybank valóban közbelép.
Ráadásul a Reuters által megkérdezett elemzők szerint az 1,05-ös euró/frank árfolyam lehet az a lélektani határ, ahonnan már falakba ütközik az alpesi deviza. Ez pedig igen közel van a mostani árfolyamhoz. Közép-európai idő szerint péntek délelőtt az euró/frank árfolyam tartotta magát az 1,06-os szinten – az euró minimális erősödésével.
Mindazonáltal a svájci jegybanknak egyelőre még nincs oka a pánikra.
Bár az euró ellenében a frank erősödött, más menedékdevizákkal, mint a japán jen vagy az amerikai dollár, szemben nem mutatott kiugró izmosodást
– még annak ellenére sem, hogy a kínai koronavírus miatti aggodalmak a menedékeszközök felé terelték a befektetőket.
Emellett a frank súlyozott indexe még mindig elég messze áll a 2017-es csúcstól, amikor a svájci jegybank már egyértelműen túlértékeltnek nevezte a fizetőeszközt.