Külföldi lapok a legmerészebb akciótervként minősítik és dicsérik a kormányfő által szerdán bejelentett gazdaságvédelmi intézkedéseket, az érintett szektorok szintén pozitívan fogadták a bejelentett intézkedéseket.
Az intézkedések értelmében
a magánszemélyek és vállalkozások által szerdáig felvett hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét felfüggesztik
az év végéig, valamint a rövid lejáratú vállalkozói hiteleket június 30-ig meghosszabbítják. A csütörtöktől felvett hitelek THM-jét pedig a jegybanki alapkamat plusz öt százalékában maximalizálják.
A hiteltörlesztések felfüggesztése a babaváró- és a diákhitelekre is vonatkozik, ráadásul a babavárókölcsön tízéves futamideje nem hosszabbodik meg, ezt az időszakot elengedik a kismamáknak.
A kormányhivatalok az elektronikus ügyintézést javasolják, mivel a leggyakoribb ügykörök online is intézhetők, továbbá a hatósági ügyekben elektronikusan is benyújthatók kérelmek. Ráadásul március 12-őt követően lejáró valamennyi hivatalos okmány a veszélyhelyzet megszűnését követő 15 napig érvényben marad.
Ennek értelmében ezek – mint például a személyi igazolvány, a jogosítvány, vagy a járművek forgalmi engedélye – megújítására nincs szükség.
A szakszervezetek szerint előremutató, hogy a kormány nem megszorításokkal, hanem könnyítésekkel kezeli a krízist.
A járulékkönnyítést a vállalkozói, munkaadói szervezetek is üdvözölték.
A kormány segítséget nyújt a leginkább sújtott szektoroknak, mint a turizmus, a vendéglátás, a személyszállítás, valamint a sport. A munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét ideiglenesen teljes egészében elengedik, a munkavállalók járulékfizetését jelentősen csökkentik, valamint az egészségügyi hozzájárulási díjat a törvényi minimumra redukálják.
Ráadásul nem lehet a bérleti díjakat megemelni és a szerződéseket felmondani.
Június végéig a turizmusfejlesztési hozzájárulást sem kell fizetni. Erre Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy reagált: minden érintett fellélegezhet, ugyanis nagy lépés történt a munkahelyek megmentéséért.
A kata (kisadózó vállalkozók tételes adója) szerint adózó taxisok átalány szerinti adózását szintén felfüggesztik június 30-ig.
Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke közölte: sok visszajelzést kaptak, miszerint a kisadózó vállalkozások tételes adója szerint adózó taxisok örömmel fogadták a kormány gyors intézkedését az adók könnyítéséről és a moratórium bevezetéséről.
A gazdaságvédelmi intézkedések keretében engedélyezték a munkaügyi szabályoktól való eltérést, munkaviszony módosítása így a munkaadó és a munkavállaló szabad megállapodásának tárgya. Ezzel az intézkedéssel a Miniszterelnökség a munkahelyek megtartását ösztönzi.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az élőmunkára rakódó átmeneti tehercsökkentést emelte ki, és
üdvözlendőnek ítélte meg, hogy a kormány a krízishelyzetben vállalkozásokat könnyítő tervet jelentett be.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség, a LIGA Szakszervezetek, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, valamint a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma szintén üdvözölte a kormány intézkedéseit.
A koronavírus-járvány következtében elrendelt veszélyhelyzetben az előadó-művészeti produkciók (színházművészeti, táncművészeti, opera, zeneművészeti, cirkuszművészeti) elmaradnak: a döntést helyesnek tartjuk és támogatjuk. Ez azonban azt jelenti, hogy az előadó-művészeti intézmények és művészek részben munka nélkül maradtak, bevételeik csökkentek, illetve akár teljesen el is maradnak"
– olvasható a Magyar Teátrumi Társaság közleményében.
Ugyanakkor kiemelték, hogy a kormány döntései lényegesen elviselhetőbb helyzethez juttatják a kulturális intézményeket és a területen dolgozóknak, azok családjainak, a szabadúszó művészeknek, a háttérmunkában tevékenykedőknek "nagy és példaértékű segítséget jelentenek".
A kormány a lakosság zavartalan ellátásának érdekében a házhozszállítás szabályain is enyhített.
A vészhelyzetre való tekintettel a házhoz szállítások és a további üzleten kívüli kereskedelmi tevékenységek bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytathatók, amennyiben erről vendéglátóegységgel vagy üzlettel szerződést kötöttek. Ráadásul házhoz szállítást már bejelentés és engedély nélkül a vendéglátó egység, illetve a napi fogyasztási cikket értékesítő üzlet is folytathat, annak érdekében, hogy a vészhelyzet idején a lakosság ellátása biztosított legyen.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) támogatja a kormányfő gazdaságvédelmi tervét, mivel a bankok számára fontos, hogy a gazdaságban megjelenő likviditási problémákat áthidaljak, így az ügyfelek megőrizhetik likviditási képességüket.
Az OTP Bank támogatja az eddig bejelentett intézkedéseket, a pénzintézet elmondta, hogy a bank stabil, hatékony és jövedelmező helyzetben van, így a szükséges mértékben hozzájárul a gazdaság és az ügyfelek védelméhez. Az MKB Bank szintén elkötelezettségét fejezte ki a kormány gazdaságvédelmi tervével kapcsolatban.
Orbán Viktor miniszterelnök ma újabb gazdaságvédelmi akciótervet jelentett be.