Közép-európai idő szerint péntek délelőtt az amerikai határidős jegyzések arra utaltak, hogy a Wall Street 2-3 százalék körüli mínuszokat produkálhat a hét utolsó kereskedési napján. Mindezt azt követően, hogy csütörtökön sikerült egy újabb mínuszos napot összehozni. A Dow Jones Industrial Average 3,58 százalékkal, az S&P 500 3,59 százalékkal, míg a Nasdaq Composite index 3,10 százalékkal süllyedt csütörtökön.
Bár a legtöbbet a részvénypiacokról beszélnek az elemzők, érdemes kiemelni, hogy a kötvénypiacon is ismeretlen területekre léptünk. A 10 éves lejáratú amerikai állampapír hozama ugyanis egyre mélyebbre süllyed az 1 százalék alatti tartományban.
Péntek délelőtt már közel 20 százalékos hozamcsökkenés mellett 0,74 százalék körül forgott az állampapír
– ez azt jelenti, hogy a befektetők igen intenzíven veszik a biztonságos menedékként funkcionáló benchmark kötvényt.
A kötvényhozam egyébként éles zuhanásokat produkált a héten, főleg miután az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kedden váratlanul 50 bázispontos kamatvágást hajtott végre – ennek jelentőségét jól mutatja, hogy a 2008-as válság óta a Fed most először nyúlt a rendkívüli kamatcsökkentés eszközéhez.
Ráadásul a részvénypiaci befektetők helyzetét nehezíti, hogy a Dow Jonest rendesen felültették a hullámvasútra az elmúlt napokban.
Február 24. és 28. között a mutató folyamatos gyengülést produkált, de ezen a héten hétfőn 1294 ponttal emelkedett az index, majd kedden 786 ponttal csökkent, aztán szerdán 1173 ponttal erősödött, majd csütörtökön 969 ponttal megint csökkent.
Azonban az idei év számai azt mutatják, hogy a 124 éves Dow Jones index igen csúnya pénteki sorozatot tudhat maga mögött. Január 3-a óta eddig mindössze egyetlen pénteket sikerült pluszban zárnia – január 17-én 0,17 százalékos erősödéssel fejezte be a napot. Ha pedig a most péntek (március 6.) is mínuszos lesz, akkor az index 14 éve, vagyis 2006 júliusa óta nem látott negatív pénteki sorozatot produkálna.
Van azonban egy csoport, amely kifejezetten örülhet a negatív trendnek. Ők a shortolók, vagyis azok, akik az árfolyamok csökkenésére fogadnak. A shortolók ugyanis február 24. és március 3. között eddig 51,3 milliárd dollárt tehettek zsebre, ahogy – elsősorban – a koronavírus-járvány miatt bepánikoltak a befektetők.
Az elmúlt időszakban a shortolók számára a Tesla volt az egyik olyan cég, amely hatalmas nyereségeket hozott.
A vállalat ellen fogadók 1,10 milliárd dollárt kereshettek a vizsgált időszakban, ahogy a cég papírja 17 százalékot esett.
A másik (negatívan) kimagasló részvény a Tellurian földgáztermelő volt. A társaság papírján ugyanis 111,4 százalékos hozamot realizálhattak a shortolók, ahogy a vállalat részvénye alig több mint egy hét alatt 76 százalékot zuhant.