Továbbra is racionálisnak kell maradnunk, mert az irracionális viselkedés nem segít. Továbbra is a tényekre alapozva kell felkészülni a nehézségekre, de a pánik csak ront a helyzeten – mondta egy interjúban Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
A szakember azután figyelmeztetett, hogy február 19-e óta a részvénypiacok világszerte 7000 milliárd dollárt veszítettek az értékeikből, miután hatalmas eladási hullám söpört végig a tőzsdéken.
A befektetők és az elemzők ugyanis egyre jobban félnek attól, hogy a koronavírus-járvány milyen gazdasági hatásokat eredményez majd.
Tedros kiemelte, a világnak most meg kell néznie a számokat, és a tényeket, és el kell kerülnie a pánikot. A kapkodó, pánikszerű reakciók ugyanis ilyenkor a lehető legkárosabbak.
Ezzel együtt a szakember hangsúlyozta, bár a járvány megfékezése még mindig lehetséges, elméletileg nincs kizárva az sem, hogy a járvány elhúzódik.
A hétfői adatok szerint eddig 89 843 esetben regisztráltak koronavírusos fertőzöttet a világon, a halálesetek száma pedig 3069 volt – miközben 45 636-an biztosan meggyógyultak.
Mindazonáltal a WHO vezetőinek szavai igen fontosak lehetnek egy olyan hét után, amikor a tőzsdék a 2008-as válsághoz hasonló zuhanásokat szenvedtek el. Ráadásul most már egyesek azt várják, hogy a világ nagy jegybankjai is be fognak avatkozni (kamatcsökkentésekkel), miközben a pontos gazdasági hatásokat továbbra sem lehet megjósolni – és éppen ez a bizonytalanság fűti a befektetői pánikot.