Az amerikai cégek februárig 122 milliárd dollár értékben döntöttek a saját részvényeik visszavásárlásáról, ami mindössze a fele volt az egy évvel korábban mért értéknek – írja a Business Insider a friss adatokra hivatkozva.
Mindez azért lényeges, mert a 2008-as válság óta a vállalatok sajátrészvény-visszavásárlásai adták az amerikai részvénypiaci emelkedés egyik legfőbb motorját
– a jegybanki élénkítések mellett. A lassuló visszavásárlási trend azonban most arra utalhat, hogy a cégek elkezdtek inkább készpénztartalékokat halmozni, ahogy megemelkedtek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos gazdasági kockázatok.
Ha pedig ehhez hozzávesszük a frissen kirobbant „olajárháború" negatív tőzsdei hatásait, illetve a megugró piaci volatilitást, akkor a visszavásárlások idei csökkenése további negatív nyomást helyezhet az árfolyamokra.
Noha a tavalyi visszavásárlásokat még nem összesítették, mert vannak még cégek, melyek nem jelentettek a negyedik negyedéves eredményeikről, az S&P Dow Jones Indices becslései szerint 2019 utolsó negyedévében (éves alapon) 18 százalékkal csökkenhetett a visszavásárlási aktivitás.
A sajátrészvény visszavásárlása elsősorban arra szolgál, hogy a vállalatok feltornásszák a papírjaik árfolyamát, illetve javítsák az egy részvényre jutó profitrátát.
Noha tavaly már érezhető volt a visszavásárlási programok lassulása, az akciók jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy az S&P 500 részvényindex 29 százalékos éves nyereséget produkáljon.