A S&P péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy megerősítette az Egyesült Államok "AA plusz/A-1 plusz", Franciaország "AA/A-1 plusz", valamint Németország "AAA/A-1 plusz" szuverén besorolását, mindhárom esetben változatlan stabil kilátással.
A cég az amerikai gazdaságban 1,3 százalékos visszaeséssel számol 2020-ban,
2021-ben viszont 3,2 százalékos, 2022-ben 2,5 százalékos növekedést valószínűsít.
A hitelminősítő várakozása szerint az amerikai gazdaságban a recesszió a második és a harmadik negyedévben koncentrálódik, és a munkanélküliségi ráta a második negyedéven meghaladhatja a 10 százalékot - ez 1948 óta a legmagasabb szint lenne -, de az idei év végéig 7 százalékra süllyedhet.
Az S&P előrejelzése szerint a kétezer milliárd dollárosra tehető - a világ egyetemes gazdaságtörténetében példátlan méretű - költségvetési ösztönző csomag enyhíti a koronavírus okozta járvány társadalmi, gazdasági és pénzügyi kárait.
A hitelminősítő szerint a járványt az Egyesült Államokban az év közepére sikerül ellenőrzés alá vonni.
Németországban a Standard & Poor's 1,9 százalékos gazdasági visszaesést vár 2020 egészére, jövőre ugyanakkor a német hazai össztermék (GDP) 2,6 százalékos növekedésére számít.
A cég hangsúlyozza, hogy az előrejelzést jelentős lefelé ható kockázat terheli, tekintettel arra, hogy a korlátozó intézkedések hossza határozza majd meg a visszaesés mértékét.
A német gazdaság ugyanakkor különösen érzékeny az ilyen jellegű sokkra a kínálati és a keresleti oldalon egyaránt - áll a Standard & Poor's elemzésében.
A hitelminősítő szerint a kínálati oldalon
a német vállalatok termelése függ mások mellett a kínai és az olasz beszállítóktól,
valamint az áruszállítás logisztikai rendszereinek fennakadásoktól mentes működésétől.
A keresleti oldal meghatározó tényezője, hogy
az export értéke megközelíti a német GDP-érték 50 százalékát, így Németország erősebben megérzi majd a járvány hatásait,
mint más olyan társállamok, amelyeknek nemzetközi kereskedelmi integrációja korlátozottabb - hangsúlyozza a Standard & Poor's.
A cég várakozása szerint a hazai össztermékhez mért német államháztartási hiány az idén 5,9 százalék lesz a német kormány által korábban előirányzott egyensúlyi költségvetés helyett, a Covid-19 járvány gazdasági kárait enyhítő központi intézkedések miatt.
Franciaországban az S&P 1,7 százalék körüli visszaesést vár 2020-ra, hangsúlyozva, hogy ezt a prognózist is egyértelműen lefelé mutató kockázatok terhelik, elsősorban a karanténintézkedések esetleges meghosszabbításának lehetősége miatt.
A francia államadós-osztályzat megerősítéséhez fűzött elemzésében a hitelminősítő közölte: várakozása az, hogy az euróövezetben hat hétig lesznek érvényben a karanténintézkedések, és ebben az esetben a valutauniós GDP-érték az idén 2 százalékkal csökken.
A Standard & Poor's számításai szerint azonban ha a korlátozó intézkedéseket négy hónapig érvényben hagyják, az euróövezet hazai összterméke 2020-ban 10 százalék körüli mértékben zuhanna.
A londoni elemzői közösségben vannak ennél sokkal borúlátóbb előrejelzések is.
A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport kutatási részlege (BofA Global Research) e héten Londonban bemutatott új, régiókra lebontott előrejelzési csokrában közölte: alapesetben vár 7,6 százalékos idei GDP-zuhanást az euróövezetben.
A ház jövőre 8,3 százalékos növekedéssel számol a valutaunióban, de a cég londoni elemzői felhívták a figyelmet arra, hogy az általuk 2021-re valószínűsített jelentős növekedés megtévesztő lehet, hiszen ez a prognózis nagyon alacsony bázisra alapul.
A BofA Global Research valójában 2021 negyedik negyedévére is még 2 százalékkal alacsonyabb euróövezeti GDP-értéket vár a Covid-19 okozta sokk előtti előrejelzésénél, és hangsúlyozza, hogy az addig eltelő időszak halmozott GDP-vesztesége megközelítheti a 6 százalékot a korábbi prognózishoz mérve.
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző műhelye Olaszországban 7, Németországban 6,8, Franciaországban 5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsít az idén.