Újabb nagyszabású programokat indít az MNB a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelésére

MNB Magyar Nemzeti Bank, Budapest, épület
A Magyar Nemzeti Bank épülete (illusztráció).
Vágólapra másolva!
A monetáris tanács döntött az állampapír-vásárlási és a jelzáloglevél-vásárlási program részleteiről, amelyek célja a monetáris transzmisszió sérüléseinek megelőzése és a koronavírus-járvány kapcsán felmerülő gazdasági és pénzügyi kockázatok kezelése. Mindkét program május 4-én indul, és mindaddig folytatódik, míg a koronavírus-járvány miatti gazdasági és pénzügyi fejlemények indokolják - írta a tanács a kamatdöntő üléséről kiadott közleményében.
Vágólapra másolva!

A kibővült jegybanki eszköztár aktív alkalmazásával

az MNB egyfelől azt kívánja biztosítani, hogy a hazai pénzügyi piaci folyamatok a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben is stabilan alakuljanak, másfelől el kívánja érni, hogy a gazdaság minden szereplőjének rendelkezésére álljon a szükséges mértékű likviditás kedvező feltételekkel.

Az eszköztár módosításával az MNB megnövelte monetáris politikai mozgásterét, biztosítva, hogy a rendkívüli kihívásokra a továbbiakban is minden részpiacon gyors és szükséges mértékű válaszokat adjon. Folyamatosan értékeli a beérkező adatokat és a kilátások változását, törvényi mandátumának megfelelően minden rendelkezésére álló eszközt alkalmaz az árstabilitás elérése és a magyar gazdasági és pénzügyi rendszer támogatása érdekében - írják a közleményben.

Az állampapír-vásárlási program a forintban denominált, fix kamatozású magyar állampapírokra terjed ki.

A vásárolható állampapírok futamidejére nincs korlátozás, de az MNB a vásárlásokat a legalább 3 éves futamidejű papírokra fogja koncentrálni. Az egyes értékpapír-sorozatok esetében a megvásárolható mennyiség - az Európai Központi Bank (EKB) gyakorlatával összhangban - nem haladhatja meg a fennálló állomány 33 százalékát. Az állampapír-vásárlások a másodlagos piacon, rendszeres heti aukciókon és aukciókon kívüli ügyletek keretében történnek. A bankok mellett a jelentősebb befektetési alapkezelőkön keresztül a befektetési alapok is részt vehetnek a programban.

Nagyszabású eszközvásárlási programokat indít a Magyar Nemzeti Bank Fotó: Szabó Gábor - Origo

A jelzáloglevél-vásárlási program továbbra is a fix kamatozású, forintban denominált, hosszú futamidejű jelzáloglevelekre terjed ki,

keretösszege a kibocsátott állomány 50 százaléka, az MNB pedig ezúttal is mind az elsődleges, mind a másodlagos piacon vásárolni fog.

A monetáris tanács egyik program vonatkozásában sem határozott meg keretösszeget, az MNB az eszközvásárlási programok végrehajtásának folyamatos nyomon követése mellett az állampapír-vásárlások esetében 1000 milliárd forintos, a jelzáloglevél-vásárlások esetében 300 milliárd forintos állománynövekedésnél technikai felülvizsgálatot hajt végre.

A közleményben hangsúlyozzák:

a jegybank mandátuma a jelenlegi rendkívüli makrogazdasági környezetben is az árstabilitás elérése és fenntartása, a pénzügyi stabilitás megőrzése, valamint a kormány gazdaságpolitikájának támogatása.

Ezzel összhangban kiemelt feladattá vált a koronavírus okozta negatív reálgazdasági és pénzpiaci következmények tompítása, illetve a gazdaság újraindításának megalapozása. Az MNB a felmerülő kihívásokra az elmúlt időszakban koordinált lépéssorozattal reagált, átalakította és kibővítette monetáris politikai eszköztárát.

A Magyar Nemzeti Bank épületének bejárata Fotó: Polyák Attila - Origo

A magyar gazdaság termelési és értékesítési adataiban a koronavírus-járvány hatásai az év első két hónapjában még nem jelentek meg, azonban a bizalmi indikátorok általános romlása és az elmúlt hetekről beérkező ágazatspecifikus információk már jelzik a gazdasági aktivitás visszaesését - állapítja meg a monetáris tanács, amely szerint a makrogazdasági adatokat idén jelentős változékonyság és kettősség fogja jellemezni.

Az infláció a testület prognózisa szerint a következő hónapokban - elsősorban az üzemanyagárak számottevő csökkenése következtében - a jegybanki cél alá csökken, majd fokozatosan 3 százalékon stabilizálódik. Az adószűrt maginfláció 2020-ban átlagosan 3,2-3,5 százalék körül alakul, majd fokozatosan 3 százalékra mérséklődik. Az elmúlt hónapban az állampapírpiaci hozamgörbe laposabbá vált - állapítja meg a közlemény.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!