Hatalmas költségvetési kiesést jelent Szaúd-Arábia számára az olajár összeomlása, amit a királyság várhatóan csak jelentős hitelfelvétellel tud majd kompenzálni – mondta Mohammed al-Jadaan szaúdi pénzügyminiszter.
Al-Jaadan kiemelte,
a királyság akár 26,57 milliárd dollár (100 milliárd riál) értékben is kibocsáthat kötvényeket idén, kiegészítve a korábbi, 31,88 milliárd dolláros (120 milliárd riál) kibocsátását.
Közben az is kiderült, hogy a Saudi Aramco állami olajóriás eladhatja a csővezeték-ágazatának egy részét, amivel a tervek szerint 10 milliárd dollárt vonna be a vállalat.
Ezzel együtt a pénzügyminiszter hozzátette, Szaúd-Arábia ment már keresztül hasonló – a mainál talán még súlyosabb – válságokon a történelmében, és mindig túl tudott lendülni a nehézségeken. Kiemelte, a mostani sem lesz kivétel.
Mindazonáltal több szakember megjegyezte, a jelenlegi olajár-összeomlás példátlan az iparág történetében. Jelenleg ugyanis egyszerre áll fenn túlkínálat és nagyjából 30 százalékos keresletcsökkenés. Ez pedig hatalmas költségvetési kieséseket jelent az erősen olajexport-függő államoknak. Noha Szaúd-Arábia előnye abból fakad, hogy az ország relatíve alacsony költségek mellett termel, a mostani zuhanás az OPEC tulajdonképpeni vezetőjét sem kímélik.
A fentieket figyelembe véve nem meglepő, hogy a szaúdi kormány még márciusban azt kérte az állami szervezetektől, hogy legalább 20 százalékkal vágják vissza a költségvetéseiket.
Jelenleg viszont egyes számítások szerint a szaúdi költségvetési hiány elérheti akár a GDP 15 százalékát is.
Ez bár alatta maradna a 2016-ban mért 17 százalékos deficitnek, azonban hatalmas csapást jelentene a királyságnak, amely épp az elmúlt időszakban vezette ki a 2014-16-os válság idején életbe léptetett megszorító intézkedéseket.