Bővült a hazai zöldségkínálat

bevásárlókocsi felülnézet FOTÓ FOTÓ ÁLTALÁNOS HÉTKÖZNAPI idős NÉZET NÖVÉNY SZEMÉLY vásárol zöldség Budaörs, 2011. április 14.
Vásárló a budaörsi Auchan áruházban.
MTI Fotó: Kollányi Péter
Budaörs, 2011. április 14. Vásárló a budaörsi Auchan áruházban. MTI Fotó: Kollányi Péter
Vágólapra másolva!
Nagy mennyiségben megjelent már az áruházak polcain a hazai üvegházi paradicsom, paprika, kígyóuborka, retek, újhagyma, saláták és káposztaféle – közölte a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Vágólapra másolva!

Ledó Ferenc elmondta, hogy a koronavírus-járvány hektikusan alakítja a zöldség-gyümölcs fogyasztást.

A bejelentett korlátozásokat követően március második felétől a becslések szerint akár húsz százalékot meghaladóan is nőhetett a kereslet e termékek iránt, majd húsvét körül a lakosság tartalékolása miatt drasztikusan visszaesett, és alacsonyabb szinten stabilizálódott.

Illusztráció Forrás: MTI/Balogh Zoltán

A zöldség behozatala a járvány intézkedései miatt március végén, április elején még akadozott, azonban már

zavartalanul érkezik az országba az import.

Az import részaránya az értékesítésben május végére 5 százalék alá csökken majd. Az import szezonja november közepétől április végéig, május közepéig tart, évente paprikából 6-8 ezer tonnát, paradicsomból 10-12 ezer tonnát, uborkából 8-9 ezer tonnát hoznak be Magyarországra.

Ledó Ferenc ismertette: Magyarországon 3.500 hektáron termesztenek hajtatott (üvegházban vagy fólia alatt) zöldséget, ebből 450 hektáron alkalmaznak fűtést.

Illusztráció Forrás: MTI/Kollányi Péter

A hajtatott zöldség mennyisége mintegy 430 ezer tonna, ebből 180-185 ezer tonna paprika, 125-130 ezer tonna paradicsom, 35-37 ezer tonna uborka, és jelentős még a káposzta- és salátafélék aránya is.

Az export jellemzően júniusban indul, paprikából 22-26 ezer tonna, paradicsomból 12-15 ezer tonna, uborkából 2-3 ezer tonna kerül a külföldi piacokra.

Fejes káposztából és kínai kelből 6-7 ezer tonnát értékesítenek a Skandináv-országokban.

Az árakról elmondta, hogy a paprika ára 6-10 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a paradicsom 3-5 százalékkal, az uborka 1-2 százalékkal drágult az elmúlt három hónap átlagában. A salátafélék ára 20-30 százalékkal csökkent, főleg március végén, áprilisban volt jelentős az árcsökkenés.

A zöldségágazat termelői áron éves szinten mintegy 190-200 milliárd forintnyi terméket állít elő, a gyümölcsszektor pedig 80-90 milliárd forintnyit – jegyezte meg az elnök.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!