A világ legnagyobb vagyonkezelője szerint a koronavírus-járványra adott állami reakciók gátat fognak szabni a gazdasági sokkhatásoknak, aminek következtében a fundamentumok is erősödnek. Következésképpen a 6500 milliárd dollárnyi vagyont kezelő BlackRock elemzői úgy látják, a hosszú távú befektetők is elkezdhetnek kockázatosabb eszközöket (például részvényeket vagy feltörekvő piaci kötvényeket) vásárolni – írja a Business Insider.
Köszönhetően a sikeres válságkezeléseknek, a koronavírus-járvány összesített gazdasági hatása jóval elmarad majd a 2008-as válságétól
– tették hozzá.
Ezzel együtt a járvány következtében kialakuló kötvénypiaci rali, illetve a részvénypiaci mélyrepülés olyan helyzetet idézett elő, amikor a befektetők már kedvezően át tudják alakítani a portfólióikat. Ez azt jelenti, hogy el lehet kezdeni eladni a biztonságos állampapírokat, és beszállni a kockázatosabb eszközökbe – vélik a BlackRock szakemberei.
Ráadásul jelenleg az látszik, hogy az amerikai államkötvények nem is tudnak olyan erős védelmet nyújtani a befektetőknek, mint tették azt korábban. A fejlett gazdaságok állampapírjai ugyanis hagyományosan arra szolgálnak, hogy biztonságos egyensúlyt nyújtsanak a befektetők portfólióiban.
A BlackRocknál kiemelték, a csökkenő hozamok lehúzták az eszközökön realizálható profitokat is, aminek következtében a kötvények most nem olyan vonzók, mint korábban voltak.
A vállalat emellett számos eszközosztályban frissítette az ötéves hozamkilátásokat. A lista élén a feltörekvő piaci kötvények és részvények állnak, melyeket a fejlett piaci részvények követnek. Az amerikai állampapírok jelenleg a lista alján kaptak csak helyet. Hozzátették, a járvány kitörése után látott részvénypiaci zuhanások automatikusan javították az ötéves hozamkilátásokat.
Mindazonáltal a hosszú távú optimizmus mellett a BlackRock arra figyelmeztet, rövidebb távon még számos kockázati tényező van a rendszerben.
Kiemelték, a magas hozamú, úgynevezett bóvlikötvények piacán nem szabad figyelmen kívül hagyni a magas csődkockázatot.
Vagyis továbbra is probléma lehet, hogy ha elkezd beindulni egy vállalati csődhullám, akkor ezek magukkal húzzák az egyébként igen vonzó hozamú hiteleszközöket.