Sikeres próbafúrásokat hajtott végre a kínai vállalat a tartományi fővárostól, Csengtutól mintegy 130 kilométerre, Tinabao térségében, Daying megyében. Ezek eredményeként megállapították, hogy egy közeli mező szomszédságában, hatalmas földgáztartalék rejlik a mélyben.
A Szecsuáni-medence középső térségében már egy ideje zajlik a szénhidrogén kitermelése, éves szinten nagyjából 15 milliárd köbmétert emelnek ki. A PetroChina regionális vállalata Délnyugat-Kínában mintegy 1000 nagyobb ipari vállalatot lát el földgázzal, valamint több mint 20 millió háztartást.
A mostani lelet azonban valóban óriásinak tűnik az eddig feltárt készletek mellett is.
A vállalatnál úgy becsülik, több mint 1 ezer millárd köbméter földgázt rejt a mély.
Ez egészen elképesztő mennyiség. Viszonyításként: a Föld jelenleg ismert, legnagyobb földgáztartaléka Oroszországban van. Szibériában, a sarkkör közelében húzódik, és a Szovjetunió fennállása alatt egy új települést is építettek ott azért, hogy kiaknázhassák - az Origo Novij Urengoj városáról készült riportját itt lehet elolvasni.
Az orosz olaj- és gázipari óriás, a Gazprom éves földgáztermelésének jelentős részét (nagyjából ötödét) ez a szibériai földgázmező adja, még Magyarországra is érkezik az onnen kiemelt gázból.
S hogy mekkora a világ legnagyobb földgáz mezője?
A Gazprom összeállításában bemutatja, hogy 1966-os felfedezésekor összesen 10,9 ezer milliárd köbméter nagyságúra becsülték az ott lévő tartalékot.
A hatalmas mezőn több telephelyen folyik a munka, éves szinten százmilliárd köbméteres nagyásgrenden emelik ki onnan a földgázt.
Ezen számok tükrében érthető a kínai lelet jelentősége, noha arról egyelőre nincs információ, mikor, milyen módon, és milyen költségekkel kezdhető meg az újonnan felfedezett földgáztartalék kitermelése.