A szeptemberi szállítású réz határidős árfolyama kedden elérte a fontonkénti 2,9750 dolláros (tonnánként 6560 dollár) árfolyamot, nagyjából 2 százalékos emelkedés mellett. Noha közép-európai idő szerint szerda délelőtt a nyersanyag árfolyama némi csökkenést mutatott, a réz jelenleg még mindig több mint 50 százalékos pluszban van a márciusi árfolyamhoz képest – írja a Mining.com.
Közben a szektor egyik legfontosabb szereplőjének számító BHP bejelentette, a rézkitermelése 5-14 százalékkal csökkenhet a következő pénzügyi évben, vagyis 2021 júniusáig.
A BHP egyébként társtulajdonosa a világ legnagyobb rézbányájának (Escondida, Chile), amely szintén csökkentette a rézkibocsátását, elsősorban a járvány következtében.
A Melbourne-i székhelyű vállalat jelenleg arra számít, hogy a 2020-2021-es rézkitermelése 1,48-1,65 millió tonna lehet, ami érezhetően alacsonyabb volna az egy évvel korábbi 1,72 millió tonnához képest.
Következésképpen a világgazdaságban érezhető fölpattanó optimizmus mellett a kínálati oldalon tapasztalható kiesések is támogatják a réz drágulását.
A Capital Economics legutóbbi elemzésében rámutatott, a chilei, perui és mexikói rézkibocsátás egyaránt élesen zsugorodott, miközben ez a három ország adja a globális rézkínálat 45 százalékát.
Az Escondida bánya jelentőségét mutatja, hogy ez önmagában a globális kitermelés 5 százalékáért felel.
Mindeközben viszont a múlt héten kiadott adatok azt mutatták, hogy a kínai rézimport 50 százalékkal 656 ezer tonnára emelkedett a megelőző hónaphoz képest – ami 15 százalékponttal volt magasabb a legutóbbi havi rekordhoz képest.
A kereslet tehát fokozódik, különösen, hogy Kína felel a globális rézfelhasználás több mint feléért.
A világ második legnagyobb gazdasága pedig egyre lendületesebben áll talpra a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásaiból.
Az idei év első felében az import összesen 2,84 millió tonna volt, ami éves alapon 25 százalékos emelkedésnek felel meg. Ez pedig azt jelenti, hogy könnyedén megdőlhet a 2018-ban beállított egész éves, 5,3 millió tonnás, rekord.
A teljes globális rézimport pedig 2020 első hat hónapjában 10,84 millió tonna volt, vagyis az idei év megdöntheti a 2019-es év (22 millió tonnás) mindenkori csúcsát.
Összességében tehát jól látszik, hogy míg a kínálati oldalon komoly fennakadások vannak, a keresleti oldal egyre erősebb – ami egyértelműen fölfelé hajtja a réz árát.
A fentiek mellett pedig a spekulánsok is erősen fogadnak a tőzsdén a réz árfolyamának emelkedésére, ami szintén támogatja a réz drágulását.
A hedge fundok által fölvett long pozíciók (emelkedésre számítók) ugyanis ma már a járvány előtti szintekre emelkedtek, miközben a short pozíciók (csökkenésre számítók) folyamatosan zsugorodnak.
Múlt keddig az összesített long pozíciók száma 41 309 szerződésre emelkedett, ami közel 30 százalékos bővülés volt a megelőző héthez képest. Ez pedig a legerősebb növekedés volt 2018 júniusa óta.