A járványhelyzet bizonyította, hogy igazán égető a részmunkaidő, illetve a néha vagy általában otthonról is végezhető munkavégzés jogi és szabályozási kereteinek a megújítása – mondta a lapnak Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) olyan törvényt, illetve módosítást kezdeményezett, amely
elősegítheti a távmunkát, a rugalmas munkavégzést, mivel ez is hozzárulhat az álláshelyek megtartásához.
Ha csak a múlt évi hivatalos uniós statisztikákat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy Bulgária után Magyarországon a legkisebb a heti 36 órát nem meghaladó mértékű részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya.
Magyarország ugyanakkor az elmúlt években az unió egyik legkiemelkedőbb, igazán impozáns foglalkoztatási javulását produkálta, 2010 és 2019 között a 20–64 évesek foglalkoztatási rátája 15,4 százalékponttal növekedett.
Ám a növekedés szinte mind a teljes munkaidősök körében történt. A korcsoportnak mindössze három százaléka tud most is részmunkaidős munkakörben dolgozni, ez csupán 233 ezer fő a KSH adatai szerint. Míg a teljes munkaidős létszám 2010–2019 között 766 ezerrel emelkedett, addig a részmunkaidős mindössze 13 ezer fővel nőtt.
A járvány idején láthattuk, a szülők közül legalább az egyiknek folyamatosan otthon kellett maradni ahhoz, hogy a gyerekek felügyelete megoldott legyen a digitális otthoni oktatás idején. A munkaadók ebben a helyzetben átértékelték a hozzáállásukat a rugalmas megoldásokhoz, azonban
főleg a kkv-k számára nem voltak másolható példák, modellek.
Nagy segítséget jelent a vállalkozóknak, ha munkaszerződés mintákat kaphatnak, de érdemes lenne a teljes folyamatot is felülvizsgálni.
A szakértő úgy látja,
egy jó munkahelyre szívesen járnak akár távolabbról is, akkor, ha a családi helyzetük megengedi.
Egy vezető kezében a rugalmasság olyan eszköz, amitől jobb lesz a munkahelyi légkör, erősödik a bizalom, s ezáltal a munkatársak elkötelezettsége is növekszik.
Természetesen a bértámogatás vagy/és a járulékkedvezmény mindenképp fontos ezekben az esetekben is.
A kormány már a 2013-ban bevezetett munkahelyvédelmi akcióban is teljes járulékkedvezményt adott a részmunkaidőben dolgozó kisgyermekesek után.
Forrás: Magyar Hírlap