Több mint 320 kutató, kutatócsoport nyert csaknem 11 milliárd forint támogatást

PTE SZKK Virológiai Laboratórium Pécsi Tudományegyetem koronavírus korona vírus fertőzés betegség járvány mikroszkóp kutatás labor
Illusztráció.
Vágólapra másolva!
Több mint 320 kutató, kutatócsoport kapott csaknem 11 milliárd forint támogatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett alapkutatási pályázatokon.
Vágólapra másolva!

A nyertes projektek 2020. szeptember 1. és december 1. között indulnak - jelentette be hétfőn az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Több mint 320 kutató és kutatócsoport kapott csaknem 11 milliárd forint támogatást (illusztráció) Forrás: Csortos Szabolcs/UnivPécs

Nem csökkentek az állami kutatási források

A közlemény szerint az egyéni kutatókat, kutatócsoportokat célzó, úgynevezett OTKA-típusú (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) pályázati konstrukció a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak fejlődését és tudományos sikereit segíti elő, növelve a magyar kutatók és kutatási intézmények nemzetközi elismertségét.

Három kutatói kategóriában született most eredmény, így több mint 320 kutató, kutatócsoport csaknem 11 milliárd forint támogatást kapott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett alapkutatási pályázatokon.

Bódis József, az ITM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára kiemelte:

összesen 1338 pályázat érkezett be,

ami a tavalyihoz képest a kutatói érdeklődés jelentős, 17,6 százalékos emelkedését mutatja, a pandémiás helyzet ellenére sem csökkentek az állami kutatási források, sőt, az OTKA-pályázatok esetében még növekedtek is tavalyhoz képest, hiszen a kormányzat elkötelezett a kutatás-fejlesztés objektív alapokon nyugvó támogatására.

164 projekt indulhat el

A posztdoktori és a fiatal kutatói kiválósági program idén a kutatói életpályájuk elején állók számára biztosított 4,9 milliárd forint támogatást.

A támogatói döntés szerint az előbbiben 64, utóbbiban 99 fiatal kutató számára nyílik lehetőség hároméves posztdoktori foglalkoztatás megkezdésére, valamint önálló kutatási projekt elindításra. Ezekben a kategóriákban már tavaly is 23 százalékkal nőtt a pályázói létszám a tavalyelőttihez képest, ezt idén újabb 15-16 százalékos pályázói létszámemelkedés követte.

A tapasztaltabb kutatók és az általuk vezetett kutatócsoportok külön kutatási témapályázati felhívás keretében pályázhattak 6,6 milliárd forint keretösszegű támogatásra. Ez a program foglalja magába - mintegy félmilliárd forint támogatási kerettel - a magyar-osztrák és a magyar-szlovén kutatói együttműködési projektek támogatásait is, melyeknek az eredményhirdetése csak később, majd a külföldi társfinanszírozó partnerintézmény döntése után lehetséges.

A hazai kutatóhelyek alapkutatási témapályázatainak kategóriájában

667 beérkezett pályázatból 164 projekt indulhat el, összesen 6,1 milliárd forint támogatással

- írta a közlemény.

A tudománymetria objektív képet ad a publikációs teljesítményről

Az OTKA támogatási döntések többszintű eljárásban, szigorú kritériumok szerint, egyéni bírálók és szakértői testületek bevonásával történik.

Az idén bevezetett tudománymetriai (tudományos teljesítményt mérőszámokkal kimutató) rendszer, amely a publikációs adatbázisok, kiemelten a Magyar Tudományos Művek Tára alapján ad objektív képet az egyes pályázók publikációs teljesítményéről, figyelembe véve az adott kutató életkorát és tudományterületét. A tudománymetriai rendszer bevezetését az egyéni bírálók döntő többsége hasznosnak találta, közülük is a fiatalabb kutatók körében volt nagyon népszerű, de az objektivitást szolgáló rendszer elfogadottsága a szenior kutatók között is kiemelkedőnek bizonyult.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!